18.06.2018
20:14
EN

04 Haziran - 07 Haziran 2018 Çekirdeksiz Kuru Üzüm Piyasası Yorumu

Çekirdeksiz kuru üzüm piyasası, hacimsiz seanslar ile yükselişine devam ediyor. Standart 9 numaralı üzümler tarihi zirveleri yakaladı: 7 TL seviyelerinden alıcı buluyor. Rekoltenin neredeyse bitme noktasına gelmesi, fiyatlar üzerinde ciddi bir etki yarattı. Dolardaki yükselişin de kalıcı olduğu görüntüsü vermesi, çekirdeksiz kuru üzüm piyasası kapanırken elinde üzüm tutan üretici ve aracı tüccarı sevindirdi.

Bu fiyatların önümüzdeki sezon için önemli olduğu ancak beklentiyi de çok fazla yükselttiğini görüyoruz. Bu durumun piyasalar için bir handikap olduğunu, olası fiyat düşüşlerinin piyasada ciddi kayıplara neden olabileceğini düşünüyoruz.

Çekirdeksiz kuru üzüm fiyatlarında gelinen seviyelerden artık yorum yapmanın bir anlamı kalmadı. Ellerinde üzüm olan üretici ve aracı tüccarın bundan sonra tamamen kendi inisiyatifleri ile hareket etmesinin doğru olacağını düşünüyoruz.

Haftalık toplam işlem hacmi 45 ton, TL bazlı kapanış endeksimiz de 4168 olarak gerçekleşmiştir. 

Mehmet ESMER– İTB MECLİS ÜYESİ

 

Geri dön

 

Bu bültende yer alan bilgiler ve yorumlar, yorum sahibine ait olup İzmir Ticaret Borsası'nın görüşlerini yansıtmamaktadır. Bu yorumlarda yer alan bilgi, veri ve yorumları kullanan kişi ve/veya kurumların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı tüm maddi ve/veya manevi zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan, velhasıl her ne surette olursa olsun kullanımı olumsuz etkileyecek her türlü sonuçtan dolayı yorum sahibi, İzmir Ticaret Borsası ve her ne nam altında olursa olsun her ne akitle bağlı olursa olsun her türlü çalışanı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Bu yorumlar, yalnızca bilgilendirme amacı ile hazırlanmıştır. İşbu bilgiler, hiçbir surette gönderenleri ilzam etmez ve/veya sorumlu kılmaz. Kullanan ancak kendi bilgi, insiyatif ve değerlendirmesi ile hareket edecektir. Söz konusu yorumlardan, İzmir Ticaret Borsası'nın izni olmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle alıntı yapılamaz.