14.05.2021
04:56
EN

Başkanın Mesajı

 

Acımız çok büyük

İzmir, 30 Ekim Cuma günü saat 14.51’de, son 100 yılda gördüğü en şiddetli depremle sarsıldı. Farklı merkezler tarafından 6.6 ila 7 şiddeti arasında ölçülen depremin merkez üssü Yunanistan’ın Sisam Adası açıklarıydı ancak zemin koşulları nedeniyle en yıkıcı etkisi Bayraklı’da yaşandı. 116 vatandaşımız hayatını kaybetti. Bini aşkın insanımız yaralandı.

Depremde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, geride kalan gözü yaşlı yakınlarına sabır, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum.

Türkiye’nin dört bir yanından gelerek İzmir ekipleriyle omuz omuza arama kurtarma çalışmalarına imza atan binlerce güzel insanın çabalarıyla enkaz altından sağ çıkartılan İdil, Elif ve Ayda tüm Türkiye’yi kenetleyip umutlarımızı yeşertse de yaşanan acıların dindirilmesi, yaraların sarılması bir hayli uzun zaman alacak. Bu nedenledir ki İzmir’de depremden kurtulan herkesin dilinde aynı cümle var: “Biz iyiyiz ama İzmir iyi değil...”

Bu noktada hepimize ve herkese önemli görevler düşüyor... Birlikteliğimizi koruyarak daha aydınlık ve daha güvenli bir gelecek inşa etmek için dünden daha çok çalışmak zorundayız. Birey olarak ayağa kalkmamız önemli değil; önemli olan İzmir olarak yeniden dimdik ayakta durabilmemiz.

Yeniden ayağa kalkabilmek için İzmir Ticaret Borsası, İzmir Ticaret Odası, Ege Bölgesi Sanayi Odası ve Ege İhracatçı Birlikleri olarak “BİRLİKTEN İZMİR DOĞAR” kalıcı konut kampanyasını başlattık. Hedefimiz kampanyamıza katılacakların katkılarıyla konutları tamamlayıp vefat eden vatandaşlarımızın aile bireylerine teslim etmek. Bu sebeple 500’er bin lirayla ilk adımı atıyoruz.

Kampanyamıza ilişkin detaylı bilgi ve katılım için  https://itb.org.tr/Duyuru/716-birlikten-izmir-dogar-kampanyasi adresini ziyaret edebilirsiniz.

Yaşadığımız bu büyük acıdan gereken dersleri çıkartarak İzmir’i yeniden Türkiye’nin çiçek bahçesi yapmak elimizde.

İzmir olarak bunu birliktelik içinde aşabiliriz;

Türkiye olarak bunu el ele vererek başarabiliriz.

Belki o zaman, yılların birikimi olan ihmallerin bedelini canlarıyla ödeyen İzmirli hemşehrilerimize olan borcumuzu ödeyebiliriz.

***

30 Ekim’den bu yana tüm gündemimiz deprem; uzun bir süre de öyle kalacak. Ancak neredeyse dokuz aydır hayatımızı sınırlandıran koronavirüs salgını da etkisini artırarak sürdürüyor. Her gün 2 bini aşkın yeni hasta sayısıyla karşılaşıyoruz. Bu da günlük hayattaki önceliklerimiz ile birlikte yaşam ve iş yapış şekillerimizde önemli değişikliklere neden oluyor. Ve yaşanan bu radikal değişimler hem bireyleri hem de ülkeleri derinden etkiliyor.

Gıda tedarik zincirlerini bozarak yaşamları ve geçim kaynaklarını etkileyen bu küresel sağlık sorunu güvenli, sağlıklı ve sürdürülebilir tarımsal üretim ile gıda sistemlerini yeniden düşünüp tasarlamanın zorunlu olduğunu herkese gösterdi. Milyonlarca, hatta milyarlarca insan salgın nedeniyle evlerine hapsolduğunda etkin bir sağlık sistemi ile birlikte gıdaya erişimin de en temel ihtiyaç olduğuna bir kez daha şahit olduk.

Önümüzdeki dönemde, doğal kaynakların sürdürülebilir kullanımını sağlayacak, iklim değişikliğinin oluşturduğu riskleri hesaba katacak ve etkin çalışan bir tedarik zinciri ile gıda güvencesini temin edecek yeni bir tarım-gıda sisteminin kurulması kaçınılmaz görünüyor. Bu değişimi sağlayabilen ülkelerin daha güçlü ve rekabetçi olacağı da kesin.

Ülke olarak biz de potansiyelimize eşdeğer bir üretim seviyesine ulaşmak, yurt içinde etkin çalışan arz zincirini kurmak ve küresel piyasalardan daha fazla pay almak için tarım ve gıda sektörlerimizin ihtiyaç duyduğu dönüşümü gerçekleştirmek zorundayız.

Bunu yaparken toprak, su gibi doğal kaynaklarımızı sürdürülebilir bir şekilde yönetecek, girdi optimizasyonu ve teknolojik entegrasyonu sağlayarak üretim maliyetlerini düşürecek, verimliliği artıracak, başta gençler olmak üzere toplumda tarım girişimciliğini teşvik edecek ve yıllık yaklaşık 19 milyon tona ulaşan gıda israfını önleyecek uygulamalara ihtiyacımız var.

İzmir, ülkemiz tarım sektöründe yaşanacak bu dönüşüme liderlik yapabilecek potansiyele fazlasıyla sahip bir kent. Verimli arazi varlığı, uygun iklim koşulları, bilinçli üreticisi, sektör paydaşı kurumların vizyonu, altyapısı ve ortak çalışma arzusu bunun için fazlasıyla yeterli.

Tarımsal üretiminin yaklaşık yüzde 4’ünü, tarım ve gıda ürünleri ihracatının yaklaşık yüzde 14’ünü gerçekleştiren İzmir’in bundan sonraki amacı çevre dostu tarımsal uygulamaların geliştirilmesi, tarımda teknolojik uygulamaların hayata geçirilmesi, katma değerli ve inovatif üretimin gerçekleştirilmesi, etkin bir pazarlama altyapısının kurulması ve markalaşmanın sağlanması olmalıdır.

1891 yılında ülkemizin ilk borsası olarak kurulan ve önümüzdeki yıl 130. yılını kutlayacağımız İzmir Ticaret Borsası olarak tüm çalışmalarımızı inandığımız bu kilit hedefler çerçevesinde şekillendiriyoruz. Kurumsal kapasitemizi artıracak, üye firmalarımıza verdiğimiz hizmetleri hem içerik hem de teknolojik açıdan geliştirecek, ilimizde ve ülkemizde tarım ve gıda sektörünün sürdürülebilirliğine katkı koyacak projeler önceliklerimizi oluşturuyor.

Bu amaçla, İzmir’i tarım teknolojilerinin geliştirilmesinde bir üs yapmak için “İzmir Tarım Teknoloji Merkezi”, Borsamızı tarımsal eğitim ve tarım girişimciliği konularında referans noktası yapmak için “İzmir Borsa Akademi” ve en temel hizmetimiz olan borsacılık faaliyetinde işlem salonlarımızı uzaktan erişimli hale getirmek için “Elektronik İşlem Platformu” projeleri öncelik verdiğimiz çalışmalarımız arasında.

Ayrıca, tarım, gıda ve gastronomi dünyasının değerli temsilcileri ile yapılan söyleşileri, ülkemizde oda ve borsalar arasında bir ilk olarak oluşturduğumuz “4 Element ve İnsan” isimli podcast kanalımızda yayınlamaya başladık. İlginizi çekeceğine inandığım bu söyleşilerimize bundan sonra da yenilerini ekleyerek devam ediyor olacağız.

Proje ve çalışmalarımızın detayları konusunda önümüzdeki dönemde sizleri web sitemiz aracılığıyla daha sık bilgilendiriyor olacağım.

Sizlerin de her konudaki görüş, dilek ve tespitlerinizi benimle ve yönetim kurulundaki arkadaşlarımla paylaşmanızı bekliyorum.

Saygılarımla…

Işınsu Kestelli
İzmir Ticaret Borsası
Yönetim Kurulu Başkanı

 

Başkanın Konuşmaları | Başkana Ulaşın

 

Geri dön