24.09.2020
05:58
EN

Başkanın Mesajı

Merhaba...

1891 yılında kurulan İzmir Ticaret Borsası, bugüne kadar İzmir, Ege ve Türkiye ekonomisine çok ciddi katkılarda bulundu. Ticarete güven getiren borsa işlem salonlarından tescile, laboratuvar işlemlerinden Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası’na, lisanslı depoculuk şirketi ELİDAŞ’ın kuruluşundan elektronik işlem platformuna kadar pek çok önemli işe imza attık. Bunları yaparken hep köklü geçmişimizden güç aldık. Bu güç, 127 yıl önce Türkiye’nin ilk borsasını kurmayı hayal eden, bunu hayata geçiren vizyoner DNA’mızın eseri.

Nişli Hacı Ali Efendi ve onun etrafında toplanan bir avuç tüccarın çabaları sonucu kurulan İzmir Ticaret Borsası, önümüzdeki yıllarda da yenilikçi kimliğini, dünden ders alarak geleceğe bakma geleneğini sürdürecek... Bunu yaparken sığınacağımız en büyük güç bilgi ve iletişim olacak.

Günümüzde tarımla uğraşanlar, sabah yağmur yağacak mı diye endişeyle uyanmıyor... Meteoroloji uydularından gün gün, saat saat hava durumu raporlarına göre planlarını yapıyor. Hangi gübreyi kullanacağını, ne zaman ekim yapacağını işin uzmanlarıyla tartışarak belirliyor. Çiftçi, yetiştirdiği ürünlerin global pazarlardaki değerini izliyor. Tüccar, ihracat yaptığı ülkelerin değişen mevzuatlarını sürekli takip ediyor.

İzmir Ticaret Borsası’nın yenilenen internet sitesinin amacı da üyeleri arasındaki bilgi paylaşımını hızlandırmak, iletişimin önündeki formaliteleri kaldırmak ve Türkiye’nin tarım başkenti İzmir’i dünyada daha güçlü bir konuma taşımaya hizmet etmek olacak.

Ülkemiz, 62 milyar dolarlık üretim değeri ile dünyanın en büyük 9’uncu tarımsal ekonomisi. Ancak, Dünya Ticaret Örgütü verilerine göre dünya tarım ve gıda ürünleri ihracatındaki sıramız 27’ncilik. Üretimdeki gücümüzü artırırken, ticaret ve pazarlamaya da büyük önem vermek zorundayız.

Türkiye’nin tarımsal ihracatının yüzde 12’sini gerçekleştiren İzmir’in bu alanda öncülük ve kamuyu motive etme sorumluluğu var. Tarım ve hayvancılıkta katma değer artışı sağlamak için AR-GE ve inovasyon açığımızı hızla kapatmamız lazım.

İzmir; dünyada hızla değişen tarım dengeleri içinde kendine yeni ve güçlü bir kimlik edinebilecek potansiyele sahip. Organik tarımın, agro-turizmin ve fidancılığın başkenti haline gelebilir. Sütün, enginarın, kirazın, kestanenin, hindi etinin, silajlık mısırın, tıbbi ve aromatik bitkilerin vazgeçilmez merkezi olabilir. Başta İzmir olmak üzere tüm Ege kentleri, organik tarımın bir nevi Silikon Vadisi haline dönüşebilir.

İzmir Ticaret Borsası’nın bu yolculukta kutup yıldızı görevi üstleneceğini belirterek yazıma son veriyor ve yenilenen internet sitemizin hazırlanmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.

Yarınları birlikte yaratmak adına her konudaki görüş, dilek ve tespitlerinizi bekliyorum.

Saygılarımla…

Işınsu Kestelli
İzmir Ticaret Borsası
Yönetim Kurulu Başkanı

 

Başkanın Konuşmaları | Başkana Ulaşın

 

Geri dön