19.11.2017
09:28
EN

6 Kasım 10 Kasım 2017 Pamuk Piyasası Yorumu

HAFTA SONU FİYAT TESPİTİ

KALİTE RENK

EN AZ  TL/KG.

EN ÇOK TL/KG.

 

31

6,80

6,90

 

      41

    6,70     6,80  

42

6,55 6,65  

51

    6,55     6,65  

HAFTALIK TOPLAM İŞLEM

(-- ton) 

 

 

 

 

 

 

 

 

Geçtiğimiz hafta pamuk piyasasında kayda giren işlem olmadı.

Buna rağmen, bir haftada tescilden geçen mahlıç pamuk miktarı 2.035 ton oldu.

Bu sezon çok değişik bir yıl yaşıyoruz, anlamak çözmek kolay değil. Üretici pamuğunu kolay kolay satmak istemiyor kendince kafasında bir fiyat belirlemiş ne olursa olsun kafasındaki fiyatı yakalamadıktan sonra satmayı düşünmüyor.

Dolardan dolayı hareketli bir hafta geçirdik. Satıcı ihtiyacı kadar satış yapıp beklemeye geçiyor. Aslına bakacak olursak sanayici de harmanındaki eksiği kadar alım yapıyor. Doların ne yapacağını kimse kestiremiyor, her kesin dilinde dolaşan bir şey var yılbaşından sonra dolar 4.00 TL - 4.20 TL olacak diye ama neye dayanarak konuşuluyor kimsenin bir bilgisi yok, bekleyip neler olacağını hep birlikte göreceğiz.

Körpe buğday arkası pamuklarda bittiği gibi çırçırlarda yavaş yavaş kapatmaya başlarlar. Pamuk daha da sağlamlaşır kolay kolay satmayan üretici bundan sonrada bekler diye düşünüyorum. Pamukta; bu yıl kalitelerin çok düşmesi ve tohum kirliliğinin de artmasından dolayı büyük sıkıntılar yaşanıyor. Hatta bu yüzden dolayı sanayici  ihtiyacını doğu pamuğundan karşılıyor.

Gelecek günlerin daha iyi olması dileğimle.

Saygılarımla

Borsa Simsarı Mustafa REİS

 

 

 

Geri dön

 

Bu bültende yer alan bilgiler ve yorumlar, yorum sahibine ait olup İzmir Ticaret Borsası'nın görüşlerini yansıtmamaktadır. Bu yorumlarda yer alan bilgi, veri ve yorumları kullanan kişi ve/veya kurumların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı tüm maddi ve/veya manevi zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan, velhasıl her ne surette olursa olsun kullanımı olumsuz etkileyecek her türlü sonuçtan dolayı yorum sahibi, İzmir Ticaret Borsası ve her ne nam altında olursa olsun her ne akitle bağlı olursa olsun her türlü çalışanı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Bu yorumlar, yalnızca bilgilendirme amacı ile hazırlanmıştır. İşbu bilgiler, hiçbir surette gönderenleri ilzam etmez ve/veya sorumlu kılmaz. Kullanan ancak kendi bilgi, insiyatif ve değerlendirmesi ile hareket edecektir. Söz konusu yorumlardan, İzmir Ticaret Borsası'nın izni olmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle alıntı yapılamaz.