21.06.2019
01:13
EN

Projeler / GMO FREE Etiketleme Projesi

GDO’lu (Genetiği Değiştirilmiş Organizmalar) ürünler konusunda dünyada olduğu gibi ülkemizde de bir belirsizlik yaşanmakta, bu ürünlerin zararlı olup olmadığı, zararlıysa etkilerinin ne olacağı tam olarak bilinmemektedir. Ancak, büyük bir tüketici kitlesinin GDO’lu ürünlere olumsuz yaklaştığına şüphe yoktur.

Dünya pamuk üretiminin yarısından fazlası GDO’lu olarak üretilirken ülkemizde ise pamuk üretimi GDO’suz olarak gerçekleştirilmektedir. GDO’lu pamuk üretiminde birçok maliyet avantajı olduğu bilinmektedir. Yüksek verim ve dayanıklılık ile ilgili avantajları bir kenara bıraksak dahi GDO’lu pamuk yetiştiren üreticilerin GDO’suz pamuk yetiştiren üreticilere kıyasla ilaçlama, çapalama ve akaryakıt maliyetlerinde düşüş yaşanmaktadır.

Pamuk üreticimizin dünyadaki rakip üreticiler ile bu rekabet dezavantajını ortadan kaldırmak için maliyetleri düşürücü tedbirler yanında markalaşmaya da büyük önem verilmelidir. Bu açıdan değerlendirildiğinde ülkemizde gerçekleştirilen GDO’suz pamuk üretimi hem pamukçuluğumuz hem de tekstil-konfeksiyon sanayi için bir fırsat oluşturmaktadır.

Bu fırsatın harekete geçirilmesi amacıyla, İzmir Ticaret Borsası ve Ulusal Pamuk Konseyi olarak pamuk balyalarından başlamak üzere pamuktan mamul tüm tekstil ve konfeksiyon ürünlerine “GMO FREE” (GDO İÇERMEZ) ibaresinin etiket olarak yazılması amacıyla çalışmalara başlanmıştır.

Çalışma ile ülkemizde üretilen pamuklar ile bu pamuğu kullanan tekstil-konfeksiyon sanayi temsilcilerinin kullanımına yönelik olarak iki ayrı logo oluşturulmuştur. GMO FREE pamuk etiketi ülkemizde bulunan çırçır fabrikaları tarafından kullanılabilmektedir. GMO FREE tekstil etiketi ise GMO FREE etiketli Türk pamuğu kullanan ve “GMO FREE STANDARD” koşullarında üretim yapan tekstil-konfeksiyon firmaları tarafından kullanılabilmektedir. 

        GMO FREE PAMUK LOGOSU                              GMO FREE TEKSTİL LOGOSU

               

 

 

Geri dön