05.06.2020
00:10
EN

Projeler / İzmir Ticaret Borsası Elektronik Platformu (İZBEP)

İzmir Ticaret Borsası Elektronik Platformu (İZBEP), İzmir Ticaret Borsası (İTB) ile sözleşme imzalayan lisanslı depo işletmelerinin depoladıkları ürünler karşılığında düzenlemiş olduğu elektronik ürün senetlerinin (ELÜS) alınıp satıldığı platformdur. İZBEP’de ilk olarak Borsamız önderliğinde 19 ortaklı olarak kurulan Ege Tarım Ürünleri Lisanslı Depoculuk A.Ş. (ELİDAŞ) tarafından depoya giren ürünler için üretilecek ELÜS’ler işlem görmektedir. Borsamız tarafından sözleşme imzalayan diğer lisanslı depolar tarafından oluşturulacak ELÜS’lerde ilerleyen dönemde platformda işlem görebilecektir.

22 Mart 2013 tarihinde açılışı yapılan İZBEP, ülkemizde tarımsal ürünü temsil eden ELÜS’lerin ulusal düzeyde ve elektronik ortamda alım-satımına ve fiyat oluşumuna olanak sağlayan ilk ve tek platformdur.

İZBEP platformu internet üzerinden çalışmakta, işlem yapan alıcı ve satıcılar internete giriş imkanı olan her yerden alım-satım emri verebilmektedir.  Borsada işlemler elektronik ortamda girilen emirlerin eşleştirilmesi yöntemiyle yapılmaktadır. Emirler fiyat ve zaman önceliğine göre eşleşmekte, alım emirlerinde en yüksek, satım emirlerinde ise en düşük fiyattan başlayarak fiyat önceliği sistem tarafından tesis edilmektedir. İşlem ekranlarında ELÜS’ün temsil ettiği ürünün cinsi, satış fiyatı ve miktarı, alış fiyatı ve miktarı bilgileri yer almaktadır.

İZBEP faaliyete geçmiş olmakla birlikte Borsamız tarafından işlem hacminin arttırılması amacıyla sistemin geliştirme çalışmalarına devam edilmektedir. 

İZBEP web sitesi için tıklayınız.

 

Geri dön