21.06.2021
03:59
EN

Barış Kocagöz ve Bülent Uçak'tan açıklama

İzmir Ticaret Borsası Meclis Başkanı Barış Kocagöz ve Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Bülent Uçak 25 Mayıs 2021 tarihli Resmi Gazetede yayınlanan İhracı Kayda Bağlı Mallara İlişkin Tebliğ’e ilişkin görüşlerini paylaştı.

İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Bülent Uçak, “Bu tebliğe göre pamuğun da ihracatının kayda bağlı ürünler listesine dahil edildiğini belirtti. İthalatın tamamen serbest olduğu bir ortamda pamuk ihracatını kısıtlayacak bir uygulamaya gidilmesi durumunda zaten zorda olan sektörün olumsuz etkileneceğini söyleyen Uçak, bu kapsamda alınan kararların da yerli ve milli pamuk üretimine zarar vermemesi gerektiğini söyledi.

Meclis Başkanı Barış Kocagöz de aynı konu ile ilgili “Üreticilerimiz zaten kuraklık ve yüksek maliyetler nedeni ile zor durumda. Pamuk ihracatımız ithalata oranla çok az seviyede, böyle bir durumda ihracat kanallarının açık olmasının hem ülkeye döviz kazandırılması, hem de alternatif pazarlama imkanları nedeniyle büyük önem taşıyor. İhracatın açık olması suni aşağı dalgalanmalarda emniyet sübabı görevi gördüğü için üreticinin fiyat anlamında ileride zarar görmemesi için önemli. Böyle bir uygulamanın neden nasıl ve niçin yapıldığını anlamış değiliz. Atılan bu yanlış adımdan bir an evvel geri dönülmesini umuyoruz.” dedi.

31.05.2021

 

Geri dön