19.04.2021
03:35
EN

TÜRİB’de ilk pamuk elüs işlemi gerçekleştirildi

Türkiye Ürün İhtisas Borsası A.Ş.’de (TÜRİB) ilk pamuk ELÜS (Elektronik Ürün Senedi) işlemi İzmir Ticaret Borsası üye firmaları Birpaş Birlik Pamuk Tekstil Yağ Un ve Zirai Ürünler San. ve Tic. A.Ş. ile Veles Pamuk İnş. San. Tic. Ltd. Şti. arasında gerçekleşti. Borsamız iştiraki ELİDAŞ pamuk lisanslı deposu tarafından oluşturulan yaklaşık 26 ton pamuk ELÜS’ü 15,7 TL/Kg fiyattan işlem gördü.

Konuya ilişkin değerlendirmede bulunan İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Bülent Uçak, “En son pamuk ELÜS işlemi 2015 yılında İzmir Ticaret Borsası Elektronik İşlem Platformu’nda (İZBEP) gerçekleşmişti. Ticaret Borsalarının ELÜS işlem yetkisinin TÜRİB’e devredilmesinin ardından gerçekleşen bu işlem TÜRİB açısından da bir ilk... Yapılacak tanıtım ve altyapı iyileştirme faaliyetleri ile birlikte önümüzdeki dönemde pamuk ELÜS işlemlerinin artmasını bekleyebiliriz.” diye konuştu.

ELİDAŞ Yönetim Kurulu Başkanı ve İTB Meclis Başkanı Barış Kocagöz de konuyla ilgili olarak; “Bu yeni oluşum, tarımda lisanslı depoculukla başlayan çağdaş pazarlama sisteminin son ve en güzel adımı... Ege pamuğumuzun da bu platform üzerinden ilk işleminin gerçekleşmesi bizleri oldukça mutlu etti. Tarım ürünleri ticaretin zorlaştığı ve öneminin arttığı bu dönemde pamuk ELÜS piyasalarının çalışmaya başlaması çok önemli.” dedi.

Ülkemizde ilk defa lisanslı depoculukta pamuk ile depolama ve elektronik ürün senedi üretmek üzere, İzmir Ticaret Borsası (İTB) önderliğinde kurulan Ege Tarım Ürünleri Lisanslı Depoculuk A.Ş. (ELİDAŞ), TÜRİB’de işlem gören pamukların depolanması ve ELÜS’lerinin oluşturulması konusunda faaliyet gösteriyor.

TÜRİB faaliyet alanları nedir?

TÜRİB, elektronik ürün senetlerinin (ELÜS) güven, serbest rekabet ve istikrar içinde şeffaf ve kolay bir şekilde işlem görebilmesini temin etmek amacıyla, 5174 sayılı Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Odalar ve Borsalar Kanunu’nun 53’üncü maddesi çerçevesinde ELÜS ve ELÜS’e dayalı vadeli işlem sözleşmelerinin işlem gördüğü piyasaları işletmek üzere kuruldu.

ELÜS piyasasında, depolanması amacıyla teslim ettiği ürün için lisanslı depo işletmesince düzenlenen ELÜS’ü elinde bulunduran veya Borsa’da söz konusu senetlerin alım satımını gerçekleştirmek isteyen gerçek veya tüzel kişiler yatırımcı olarak işlem yapabiliyor. Emirler, yatırımcılar tarafından TÜRİB internet sitesinden erişilebilen “TÜRİB İşlem Platformu”na kullanıcı adı ve şifre ile giriş yapılarak iletilebiliyor. Gerçekleşen işlemler aynı gün valörlü olarak takasa konu ediliyor. Takas, İstanbul Takas ve Saklama Bankası A.Ş. (Takasbank) üzerinden Merkezi Kayıt Kuruluşu A.Ş. (MKK) ile birlikte gerçekleştiriliyor.

TÜRİB ile ilgili ayrıntılı bilgiye www.turib.com.tr adresinden de ulaşılabilirsiniz.

18.03.2021

 

Geri dön