27.02.2021
13:19
EN

“İZMİR İSTASYON” AÇILIYOR

Facebook, TOBB, ICC ve Habitat’ın İstanbul’da faaliyete geçirdiği topluluk merkezi Facebook İstasyon’un İzmir’deki uydu merkezi için açılış protokolü imzalandı.
 
27.08.2020, İzmir – Bugün gerçekleşen bir protokol imza töreniyle, geçtiğimiz yıl Eylül ayında Facebook, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Milletlerarası Ticaret Odası (ICC) ve Habitat Derneği’nin (Habitat) İstanbul’da faaliyete geçirdikleri topluluk merkezi “Facebook İstasyon”un uydu merkezlerinden birinin İzmir’de açılması için hazırlıklara başlandı. Facebook’un Türkiye’deki en büyük yatırımlarından biri olarak görülen Facebook İstasyon, Türkiye’nin farklı şehirlerindeki insanları, toplulukları ve işletmeleri bir araya getirerek onların büyümek için ihtiyaç duydukları dijital becerilere, kaynaklara ve bilgilere erişmelerine yardımcı olmayı amaçlıyor.
 
İstanbul’daki Facebook İstasyon’dan sonra Samsun, Denizli, Kırklareli, Adana, Mersin, Van, Trabzon, Bursa ve Ankara’da protokolleri imzalanan uydu merkezlerin sonuncusu olan İzmir İstasyon’da, Türkiye toplumunun ve ekonomisinin dijitalleşmesine odaklanan bir dizi farkı eğitime, programa ve atölye çalışmasına ev sahipliği yapacak.
 
Bornova’da Dramalılar Köşkü’nde gerçekleştirilen protokol imza töreni, online bir bağlantı ile katılan Facebook Türkiye Kamu Politikaları Departmanı Başkanı Çağatay Pekyörür ile birlikte Habitat Yönetim Kurulu Başkanı Sezai Hazır, TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Mahmut Özgener, İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli ve Bornova Belediye Başkanı Dr. Mustafa İduğ’un katılımıyla gerçekleşti.
 
“Facebook İstasyon“ projesi kapsamında Türkiye’nin farklı şehirlerinde uydu topluluk merkezleri açma konusundaki heyecanını dile getiren Facebook Türkiye Kamu Politikaları Departmanı Başkanı Çağatay Pekyörür, şöyle konuştu: “Facebook olarak, çok uzun zamandır Türkiye ekonomisine katkıda bulunmak için çalışıyoruz. Bu doğrultuda, ülkemizdeki insanlara, topluluklara ve KOBİ’lere ihtiyaç duydukları dijital becerileri sunarak başarılı olmalarına yardımcı oluyoruz. Geçtiğimiz yıl Eylül ayında İstanbul’da açtığımız Türkiye’deki ilk topluluk merkezimiz Facebook İstasyon, bu yolda attığımız en önemli adımlardan biriydi. Ancak, girişimlerimizin sadece İstanbul ile sınırlı kalmayacağı sözünü verdik. TOBB ve Habitat iş birliğiyle İzmir’de açtığımız uydu merkezimiz ile bu sözümüzü tutuyoruz. İlerleyen dönemlerde farklı illerde açmaya devam edeceğimiz bu uydu merkezlerle Türkiye’deki işletmelere, topluluklara ve bireylere destek olmaya devam edeceğiz. Tüm topluluk merkezlerimizde bireylerin, işletmelerin, toplulukların ve STK’ların dijital dünyada kendilerini geliştirebilmeleri adına online alanlar üzerinden ihracat stratejileri geliştirmek, dijital pazarlama araçlarını kullanmak, Facebook ürünleri hakkında bilgi edinmek ve dijital iletişim aracılığıyla büyümek gibi bir dizi farklı konuya odaklanan eğitim programları ve atölye çalışmaları düzenleyeceğiz.”
 
TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Mahmut Özgener, yaptığı açıklamada, “İzmir Türkiye’nin en önemli ekonomik merkezlerinden biridir. Facebook İstasyon’un uydu merkezinin İzmir’e açılması kentin girişimcilik potansiyelini güçlendirecektir. İzmir İstasyon ile gerek İzmir girişimcilik ekosistemindeki aktörler arasındaki gerekse İzmir’deki ekosistemin İstanbul, Ankara ve yurtdışı ile bağlantıları güçlenecektir. Merkezde İzmir’deki girişimci kurullarımızın liderliğinde KOBİ’leri geliştirmeye yönelik faaliyetler de gerçekleştirilecektir. Bugün atılan imzaların kent ekonomisi için hayırlı olmasını dilerim” ifadelerine yer verdi.
 
Habitat Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sezai Hazır ise, “Samsun, Denizli, Adana, Mersin, Ankara, Bursa, Kırklareli, Van ve Trabzon’dan sonra İzmir’de de uydu topluluk merkezinin kuruluşu için ilk adımı atıyoruz. Bir iyi niyet sözleşmesi olarak gördüğümüz bu protokol ile temelde bölgedeki girişimciliğin desteklenmesini hedefliyoruz. Eğitim, Ortak Çalışma Alanı ve Ön Kuluçka olmak üzere üç ana fonksiyonun aktif olarak işletilmesini planladığımız bu merkezler, yerelde üniversite, öğrenci, özel sektör, yerel yönetimler ve kamuyu bir araya getiren networking etkinliklerine de ev sahipliği yapacaktır ” ifadelerini kullandı. Habitat Derneği’nin Türkiye’nin 81 ilinde 5 binden fazla gönüllüsü olduğunu belirten Hazır, Habitat Derneği’nin gönüllüleri aracılığıyla hali hazırda yürütücülüğünü üstlendikleri birçok eğitimi programını uydu topluluk merkezlerinde de yaygınlaştıracaklarını sözlerine ekledi.
Facebook İstasyon’un uydu merkezi olacak ve İzmir Ticaret Borsası koordinasyonunda Bornova Belediyesi ile birlikte yürütülecek olan İzmir İstasyon’a ilişkin açıklamalarda bulunan İzmir Ticaret Borsası (İTB) Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli, “Günümüzde her işin başı eğitim. İster yeni mezun bir genç ya da kendi sektöründe belli bir noktaya gelmiş olalım hiç fark etmiyor. Her birimiz düzenli olarak kendimizi güncellemek zorundayız. İnsan olarak birer mobil uygulama olmadığımıza göre kimsenin bu güncellemeleri bize hazır bir şekilde sunma olasılığı da bulunmuyor. Gelişen teknolojilere paralel olarak bunu bizzat kendimiz yapmak zorundayız. İzmir İstasyon da tam olarak bu işlevi üstlenecek. Türkiye’nin farklı şehirlerindeki insanları, toplulukları ve işletmeleri bir araya getirerek onların büyümek için ihtiyaç duydukları becerilere, kaynaklara ve bilgilere erişmelerine yardımcı olacak. KOBİ’lerin ve girişimcilerin dijitalleşme yoluyla ulusal ve uluslararası pazarda rekabetçi bir konuma erişmesine katkı koyacak eğitimlere ve etkinliklere ev sahipliği yapacak. İzmir
Ticaret Borsası olarak bu projenin dijital eğitim alanında önemli bir fırsat eşitliği sağlayacağına inanıyoruz” ifadelerini kullandı.
 
Facebook İstasyon’un uydu merkezi olacak İzmir İstasyon’un yürütücüleri arasında yer alan Bornova Belediye Başkanı Dr. Mustafa İduğ ise, “Bornova Belediyesi olarak bugüne kadar dijitalleşme ve inovasyon konusunda önemli projeler hayata geçirdik. Yeni nesil belediyecilik anlayışı ile imzaladığımız protokolle de inovasyon hamlemizin en büyük adımını atmış olduk. Artık, bu alanda yaptığımız çalışmaları daha üst seviyelere taşıyacağız. Teknoloji alanında önemli bir alt yapıya sahip olan Bornova, bu proje sayesinde Ege Bölgesi’nin inovasyon merkezi haline gelecek. İlçemize ve İzmir’imize değer katacak bu birlikteliğin özellikle gençler ve kadınlar olmak üzere tüm girişimciler için çok önemli olduğunu düşünüyorum. Bornova özelinde birlikte yürütülebilecek projeler değerlendirilecek, Bornova’ya değer katacak işlerin önü açılacaktır. Pozitif sonuçlar edeceğimiz bu tip işbirliklerinin artmasını arzuluyorum” diye konuştu.
 
İzmir İstasyon, farklı sosyal gruplara ve topluluklara bir araya gelerek fikir paylaşımında bulunabilecekleri ve çalışabilecekleri fiziksel bir alan sunarken, aynı zamanda şehirdeki işletmelere küresel pazarlara ulaşmaları ve iş arayışında olan bireylere iş bulmaları için de destek olmayı hedefliyor.

27.08.2020

 

Geri dön