02.12.2020
12:46
EN

İzmir Ticaret Borsası

İTB, yaşlanan tarım nüfusu, düşük verimlilik, markalaşma gibi sorunları aşmak adına Borsa Akademi ile eğitime, coğrafi işaret ile kaliteye, Tarım Teknoloji Merkezi ile akıllı tarıma yatırım yaparak Türk tarımının geleceğini dizayn ediyor

Türkiye’nin en eski ticaret borsası olan İzmir Ticaret Borsası (İTB), geçmişte olduğu gibi bugün de tarım ve tarıma dayalı ticaretin önünü açmak adına önemli yatırımlara ve projelere imza atıyor.

129 yıllık köklü bir geçmişe sahip olan kurum, tarımda yeni dönem çalışmalarını dört ana temel üzerine oturttu. Bunlardan ilki eğitim, ikincisi kalite, üçüncüsü geleneksel değerlere sahip çıkmak, dördüncüsü de teknolojiyi en üst düzeyde kullanmak. Tüm bunları yaparken de çevreye saygılı adımlar atarak iklim felaketinin etkilerini en aza indirebilmek.

İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli, yeni dönemin ana hatlarını şu sözlerle anlattı:

“Pandemi döneminde kurum olarak ‘Borsa Akademi’ altyapısını oluşturma ve müfredat içeriğini zenginleştirmeye odaklandık. Günümüz rekabet ortamında eğitim farklılaşmanın temeli. Bizler de Borsa Akademi çatısı atında verilecek eğitimlerle zeytinden pamuğa kadar bölgemize özgü ürünlerde üreticiden tüketiciye kadar tüm kesimlerin bilgilendirilmesini ve bilinçlendirilmesini amaçlıyoruz. Verilecek eğitimler ürün bazında kalitenin artmasında da itici güç oynayacak. Ayrıca, tarımda kaliteyi ve özgünlüğü ifade eden coğrafi işaret çalışmalarımız da sürüyor. Şu ana kadar Urla Sakız Enginarı, Ege Pamuğu, Ege İnciri ve Ege Sultani Üzümünü coğrafi işaretle tescilledik. Yakın gelecekte bu ürünlerimizin sayısını artırmak için çalışıyoruz. Geleneksel ürünlerin de bizim için ayrı bir önemi var. Yıllardır verimin düşük olması, ithal tohumun cazibesi gibi çeşitli nedenlerle kaybolmaya yüz tutan ürünleri yeniden toprakla buluşturuyoruz. Sınırlı sayıda bulabildiğimiz kızıl buğdayın ekim alanları hızla genişliyor. Yok olan Karaburun Sultaniye Üzümü, yeni ve daha verimli fidelerle hayata dönüyor.”

İTB ve Ege Üniversitesi iş birliği ile hazırlanan Tarım 4.0 raporunda Türk tarımı için bir yol haritası çizdiklerini vurgulayan Kestelli, sözlerini şöyle sürdürdü: “Tarım 4.0 raporunu teoriden pratiğe dönüştürüyoruz. Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Menemen Çiftliğinin bir tarımsal eğitim merkezi, tarım-teknoloji uygulama merkezi ve ileri teknoloji uygulamaları yapan akıllı çiftlik formatında bir örnek modele dönüşmesini sağlamak üzere, İzmir Kalkınma Ajansı’ndan sağladığımız destekle çalışmalarımızı hızlandırdık. İzmir Tarım Teknoloji Merkezi, Türk tarımının Silikon Vadisi olacak. Burası hem öğrencileri hem üreticileri hem de tarıma yatırım yapmak isteyen start-up’ları bir araya getirecek.”

Son günlerde yaşanan olağanüstü iklim koşullarının hızla yaklaşan iklim felaketinin bir ön habercisi olduğunu da belirten Kestelli, “Bu konuda hepimiz azami özeni göstermeye mecburuz. Bunu gelecek nesillerin; çocuklarımızın mutluluğu adına yapmalıyız. Biz de Borsa olarak öyle yapıyoruz. Uluslararası Sera Gazı Hesaplaması Standardına göre İzmir Ticaret Borsası’nın 2019 yılına ait faaliyetleri sonucunda 167 tCO2 birim karbon salınımı oluştuğu, bu salınımın etkisini sıfırlamak amacı ile 400 adet kızılçam ağacı dikilmesi gerektiği sonucuna ulaşılmıştı. Yönetim Kurulu olarak 500 adet kızılçam ağacı dikilmesine karar verdik. Bu sayede hem kurumumuzun karbon salınımını sıfıra indirgeyeceğiz hem de dikilecek 100 ilave ağaçla en kısa sürede İzmir Ticaret Borsası korusunu hayata geçirmiş olacağız. Doğal kaynaklarımızın bizim en büyük zenginliğimiz. Borsa olarak onları korumak adına azami gayret sarf ediyoruz” diye konuştu.

 

30.06.2020

 

Geri dön