11.08.2020
06:33
EN

İTB Pamukta rekolteyi açıkladı

İzmir Ticaret Borsası (İTB), Ege İhracatçı Birlikleri (EİB), Söke Ticaret Borsası ve Aydın Ticaret Borası iş birliğinde yapılan, 2019- 2020 sezonuna ilişkin Ege Bölgesi pamuk rekolte tahmin çalışmaları tamamlandı. Yapılan tahminde mahlıç pamuk üretiminin 218 bin ton, kültlü pamuk üretiminin ise 560 bin ton olacağı bildirildi.
14 Ekim Pazartesi günü İTB’de düzenlenen 2019- 2020 sezonuna ilişkin Ege Bölgesi pamuk rekolte tahmin çalışmaları sonuçlarının açıklandığı toplantıya İTB Meclis Başkanı Barış Kocagöz, İTB Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Bülent Uçak, Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Nuri Uz, Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Toprak Bilimleri Bölümü Prof. Dr. Mustafa Bolca ve Dr. Fulsen Özen katıldı. 
Toplantı açılışında konuşan İTB Meclis Başkanı Barış Kocagöz, “Tekstil ve konfeksiyon sektörü geçmişte olduğu gibi, günümüzde de ekonominin canlandırılması adına büyük bir öneme sahiptir. Sektör hem ihracat içindeki payı, hem istihdamdaki yoğunluğu, hem de kadın istihdamı oranının yüzde 50’lerde olması ile önemini ortaya koymaktadır. Tekstil ve konfeksyion sektörümüzün temel girdisi olan pamuğun uygun iklim ve toprak koşullarımız nedeniyle en önemli üreticilerinden birisi olmamız hepimiz için, ülkemiz adına büyük bir şanstır. Ne mutlu ki 2000’li yıllarda önemli ölçüde azalan pamuk ekim alanları 2010’ dan itibaren  uygulanan olumlu politikalar ile artış trendine girdi. Bu gelişmede ilgili bakanlıklarımızın ve sektör temsilcilerinin önemli katkısı oldu. Bu yıl Ege bölgesinde ekim alanlarının maalesef geçtiğimiz sezona göre bir miktar azalış gösterdiğini tahmin ediyoruz. Ancak ne mutlu ki, Ege bölgesinde kütlü pamuk veriminin de ilk hasat sonuçlarına göre geçen yıldan daha iyi olduğunu söyleyebiliriz.  Hasadın devam edeceği 1 aylık süreçte iklim koşullarının uygun olması durumunda pamuk kalitesinin de iyi olacağını ve üretimin geçen yıla göre bir miktar artacağını söyleyebiliriz” dedi. 
 
“Fiyatlar beklentiyi karşılamadı”
Pamuk fiyatlarının üretici beklentisinin altında olduğunu sözlerine ekleyen Kocagöz, “Ne yazık ki pamuk fiyatları üreticilerimizin beklentilerini karşılamıyor. Son dönemde Çin ve ABD arasında yaşanan ticaret savaşları dünyada olduğu gibi Türkiye’deki pamuk fiyatlarını da aşağı yönlü etkilemiştir. 
Bu durumun önümüzdeki sezonda üreticimizi pamuktan uzaklaştırarak, ekim alanlarının düşmesine neden olmasından endişe ediyoruz. Tarımsal üretimin hem ulusal hem de uluslararası oldukça hassas dengelere bağlı olması burada yürütülen çalışmanın önemini daha da artırmaktadır” ifadesini kullandı.
 
“Destekler önem taşıyor”
İTB Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Bülent Uçak ise devlet desteklerinin pamuk üretiminin sürdürülebilmesi açısından büyük önem taşıdığına değindi.
Uçak, “Devletimiz tarafından kütlü pamuğa verilen prim destekleri sürdürülebilir pamuk üretimi için hayati öneme sahiptir. Bu destekler artan girdi maliyetleri ve benzeri ekonomik sorunlarla iç içe olan üreticilerimizin pamuk üretimine devam etmelerindeki en önemli etkendir. Bununla beraber üreticilerimiz, 2018 yılında yaşanan döviz artışı nedeniyle üretim girdi maliyetlerinde zorlu bir artışla yüzleşmiştir. Pek çok küçük ve orta ölçekli aile işletme yapısına sahip olan üreticimiz öz sermayeden yoksun, borç veya veresiye şeklinde tohum, gübre, mazot ve diğer girdilerini temin ederek üretimlerini gerçekleştirmek durumunda kalmıştır. Birçok sorunla mücadele etmekte olan pamuk üreticilerimizin önünü görebilmesi ve üretimin devam etmesi amacıyla fark ödemesi desteği kapsamındaki prim desteklerinin içinde bulunulan sezonun şartları göz önünde bulundurularak biran önce açıklanmasını bekliyoruz. 2019/20 sezonu ege bölgesi rekolte tahmin sonuçlarını aktarmak istiyorum. Bir önceki sezona göre bölgemizde pamuk ekim alanlarının yüzde 5,9 oranında azalarak 113 bin hektara düşeceği tahmin edilmiştir. Ortalama kütlü veriminin dekarda 496 kilogram olması beklenmektedir. Buna göre kütlü üretimin 560 bin ton olacağını öngörüyoruz” dedi. 
 

14.10.2019

 

Geri dön