16.10.2019
08:42
EN

Borsa Akademi-Zeytin Okulu için güç birliği

İzmir Ticaret Borsası bünyesinde faaliyet gösterecek Borsa Akademi/Zeytin Okulu eğitim faaliyetleri kapsamında Borsa ve T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü İzmir Zeytincilik Araştırma Enstitüsü arasında işbirliği yapılması ve ortak çalışma yürütülmesi konularında protokol imzalandı. 19 Kasım 2018 Pazartesi günü İzmir Ticaret Borsası’nda gerçekleştirilen protokol töreninde iki kurum adına imzaları Borsa Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Işınsu Kestelli ve Enstitü Müdürü Dr. Ünal Kaya attı.
 
Protokol kapsamında, İzmir Ticaret Borsası tarafından sektörün ve kamunun ihtiyaçları göz önünde tutularak eğitim, seminer, söyleşi, konferans, atölye çalışmalarının yapıldığı, kitap, broşür, film, eğitim materyallerinin üretildiği Zeytin Okulu’nda verilecek eğitim, teknik gezi ve tadım atölyeleri gibi faaliyetlerin tamamında Enstitü ile iş birliği yapılacak. Tasarımcı ve yenilikçi bir bakış açısı ile sektör paydaşlarına fayda sağlamak ve yeni bir vizyon kazandırmak için kurulan Zeytin Okulu, önümüzdeki günlerde yapılacak açılış töreniyle hizmete girecek Borsa Akademi bünyesinde yer alacak.
 
Protokol imza töreninde konuşan Işınsu Kestelli ve Dr. Ünal Kaya, işbirliği protokolünün iki kurum için de hayırlı olmasını dilediklerini belirterek kurumlararası güç birliği sayesinde ülkemiz için stratejik öneme sahip zeytin ve zeytinyağı sektörünün geliştirilmesi, halkımızın zeytini daha iyi tanıması, bilinçli ve daha fazla zeytinyağı tüketmesi adına birçok başarılı çalışmaya imza atacaklarına inandıklarını ifade ettiler.
 
Protokol imza törenine İTB Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli ve İzmir Zeytincilik Araştırma Enstitüsü Müdürü Dr. Ünal Kaya’nın yanı sıra İTB Genel Sekreter Dr. Erçin Güdücü, Başkanlık Danışmanı Dr. Pınar Nacak, Ar-Ge Müdürü Mustafa Yağcıoğlu ile İzmir Zeytincilik Araştırma Enstitüsü Yetiştirme Tekniği Bölüm Başkanı Murat Özaltaş, Islah ve Genetik Bölüm Başkanı Öznur Çetin ve Gıda Teknikleri Bölüm Başkanı Ferişte Öztürk Güngör katıldı.
 
Zeytin Okulu’nda hangi faaliyetler düzenlenecek?
Borsa bünyesinde oluşturulması hedeflenen Zeytin Okulu’nda, zeytin/zeytinyağı sektörünün aktörlerine ve kamuya yönelik üretimden-tüketime eğitim seminerleri, atölye çalışmaları, tadım etkinliği, zeytin odaklı sanat ve tasarım çalışmaları düzenlenecek. Ayrıca ulusal ve uluslararası düzeyde Ege Bölgesi’nin zeytinden kaynaklanan doğal, endüstriyel ve kültürel mirasına yönelik farkındalığın artmasına, bu mirasın korunmasına ve zenginleşmesine katkıda bulunmak amacıyla temel ve uygulamalı eğitimler gerçekleştirilecek.
 

20.11.2018

 

Geri dön