15.12.2019
15:34
EN

Kestelli: Üretim ve bereket getirecek

İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan Yeni Ekonomik Program hakkında açıklamalarda bulundu. Kestelli, programı şu sözlerle değerlendirdi:
Çalışan, üreten her kesim için en büyük sorun belirsizliktir. Geleceğini göremeyenler ne önüne yeni hedef koyabilir ne de yatırım yapabilir. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın açıkladığı ve ‘Dengelenme, Disiplin, Değişim’ parametreleri üzerine oturan Yeni Ekonomik Program, bu belirsizlikleri ortadan kaldırmaya yönelik detaylı adımlar içeriyor. Gerçekçi bir bakış açısı ve titizlikle hazırlanmış. Programın merkezinde istikrar ve sürdürülebilirlik yer alıyor. Ayrıca tasarrufu ön plana çıkartarak ve bunu kamu mekanizmalarından başlatarak adeta bu yönde bir seferberlik çağrısı da içeriyor.
 
Programda yeniden üretim ekonomisine geçiş ön planda. Cari açığın azaltılması için ilaç, petrokimya, enerji, makine/teçhizat ve yazılım sektörlerinin öncelikli olarak ele alınacağı, ihracatın destekleneceği ifade edilmiş... Tarıma direkt olarak vurgu yapılan bölümde ise “Milli Birlik Projesi hayata geçirilerek tohumdan sofraya gıda değer zinciri, gıda güvenliği ve uluslararası rekabet önceliğinde yeniden yapılandırılacaktır. Bu kapsamda Hal Yasası çalışmalarına destek verilecektir” ifadesi dikkati çekiyor.
Genel ekonomi içinde yüzde 6,1, istihdamda 19,4 oranında yer tutan ve Türk tarımının belini büken, tohumdan gübreye dışa bağımlılık oranının azaltılarak öz kaynaklara yönelecek olmamız sevindirici. Tarımda öze dönüş, programın 2 milyon yeni istihdam hedefine ulaşmasında da etkin rol oynayacaktır. Ayrıca, Çin ve Afrika ülkeleri gibi yeni pazarlara ağırlık verilecek olması da üretim ve ihracat süreçlerine olumlu anlamda katkı sağlayacaktır.
 
Tüm bunlarını yanı sıra, ihracatı desteklemek amacıyla Eximbank’ın öz kaynaklarının daha da güçlendirileceğinin; nakdi kredi, ihracat kredi sigortası ve garanti imkânlarını geliştirerek ve çeşitlendireceğinin açıklanmasını da tarım ve gıda ihracatını teşvik edeceğini düşünüyorum.
 
Ülke ekonomisine 127 yıldır katkı sağlayan İzmir Ticaret Borsası olarak merkezine emeği ve üretim ekonomisini koyan, uzun soluklu bir yol haritası sunan Yeni Ekonomik Programın tarım ve ticaret hayatımızda ürünün değerini, ticaretin bereketini arttıracağına inanıyoruz. Belirlenen hedeflere ulaşılmasını sağlamak için üzerimize düşen her şeyi yapmaya da hazırız.
 
Bu süreçte Türk tarımının ‘Tarım 4.0’ çerçevesinde geleceğe hazırlanması, verimliliğin yükseltilmesi, markalaşmaya yatırım yapılması, yeni pazarların geliştirilmesi için Tarım ve Orman Bakanlığı ile devam eden işbirliklerinin de Yeni Ekonomik Program çerçevesinde hız kazanacağına inanıyor; ülkemiz için hayırlı olmasını diliyorum. 
 

20.09.2018

 

Geri dön