20.10.2018
23:22
EN

Göztepe model olma şansına sahip

 
Türkiye, 1 milyar Euro’yu bulan yayın, sponsorluk, bilet gelirleriyle Avrupa’nın en büyük altıncı futbol ekonomisi. Göztepe, Playoff finalinde Eskişehirspor’u yenip Süper Lig’e çıkma başarısını göstererek son 10 yılda 5 kat büyüyen bir ekonominin başrol oyuncuları arasındaki yerini aldı. Ancak asıl mücadele şimdi başlıyor.
 
Türkiye’de borç batağında olan büyük kulüplerin en büyük sorunu dernek yapısına sahip olmaları ve hantal yönetim şekilleri. Sık sık değişen yönetimler de sürekliliğe imkân tanımıyor. Anadolu takımları ise genellikle belediyelerin eline bakıyor. Orada da istikrarsızlık ve seçimlerden etkilenen bir yapı söz konusu.
 
Avrupa’da ise son yıllarda giderek artan bir hızla sahiplik müessesesi öne çıkıyor. İşin gerçek profesyonellerine emanet edilen kulüpler hem başarılarını hem de gelirlerini büyük bir hızla arttırıyor.
 
Göztepe bu açıdan oldukça şanslı. Camia, Süper Lig’den amatör kümeye uzanan çalkantılı yakın geçmişten fazlasıyla ders çıkardı. Kulübü Mehmet Sepil’in satın almasıyla birlikte de istikrarlı bir yükselişe geçti.
 
Yeni hedef, Göztepe’nin hızlı karar alma mekanizmasıyla Süper Lig’de fark yaratması. İzmir’in sarı kırmızılıları, güncel futbol aklını benimseyen yönetimi, endüstriyel futbolun ruhuna teslim olmamış ateşli taraftarıyla lige farklı bir heyecan ve dinamizm katabilir.
 
Stadı tamamlanana kadar sportif ve idari altyapısını oluşturmuş bir Göztepe, yeni stadına kavuştuktan sonra da özlediği şampiyonluğun, kupaların, Avrupa yarışının bir parçası haline gelebilir.
 
Göztepe’nin başarılı olması, İzmir’in kazanması anlamına gelecektir. İç turizm hareketlenecek, İzmir’den direkt uçulan kent sayısı artacak, İzmir ulusal basının sayfalarında daha çok yer alırken, yerel basına da taze kan gelecektir.
 
Özetle Göztepe ve İzmir, tüm Türk futbol ailesinin sempatisini ve takdirini kazanan bir rol model olabilir. Göztepe’nin Süper Lig’e çıkma maçında sosyal medyada gördüğü büyük destek bunun ilk işaret fişeğidir.
 
Haydi Göz Göz, bu daha başlangıç; çok daha fazlasını yapabileceğini tarih sayfaları zaten yazıyor.
 
Işınsu Kestelli
İzmir Ticaret Borsası
Yönetim Kurulu Başkanı
 

05.06.2017

 

Geri dön