17.11.2019
13:20
EN

Yıldırım, İTB üyeleri ile buluştu

Ulaştırma, Haberleşme ve Denizcilik E. Bakanı ve  Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Binali Yıldırım, İzmir Ticaret Borsası’nca Mowenpick Otel’de 3 Haziran 2015 tarihinde düzenlenen yemekte Borsa üyeleriyle bir araya geldi.

Organizasyonunun açılış konuşmasını yapan İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli, seçimler için geri sayıma başlandığını belirterek sonuçların İzmir ve Türkiye için hayırlı olmasını diledi. Binali Yıldırım’ın 2011 seçimlerinde İzmir’den vekil seçildiğini anımsatarak, “Görev süresi boyunca bizimle daima çok yakın çalışan değerli Bakanımız malumunuz olduğu üzere Ak Parti’deki üç dönem kuralı yüzünden bu dönem aday olmadı. Ancak İzmir için adaymış gibi çalışmaya devam ettiğini bizzat görüp yaşadık” dedi.

Türkiye’nin kadını iş hayatına yeterince dahil edemediği için potansiyel büyümenin altında kaldığını vurgulayan Kestelli, İzmir gibi kentlerin akıllı büyüme yoluna sokulamadığı için tek kanatla uçmaya çalışan kuşlar gibi dengemizin bozulduğunu söyledi. Sadece İstanbul’u büyüterek kişi başına 25.000 dolar milli gelire ulaşılmasının imkansız olduğunu belirten Kestelli, şunları söyledi:

“Yeni çekim merkezleri yaratmamız lazım. Bu anlamda İzmir, öne çıkan ilk ve en önemli aday kent. Yakın gelecekte İstanbul ve İzmir, batıda Çanakkale Köprüsü, doğuda İzmit Körfez Geçişi ile birbirine bağlanacak. Bu iki yolun kapsama alanında kalan ve adına golden ring denilen bölge, Türkiye’nin yeni cazibe merkezi olacak. Ancak bu yatırımların bölgeyi gerçekten gelişmiş bir bölge yapabilmesi için, bütüncül bir yaklaşımla akıllı bir planlama şart görünüyor. Değerli bakanımız İzmir’den aday olduğunda “35 plakalı İzmir’e 35 proje” iddiasıyla önemli bir rüzgar yaratmıştı. Bugün de bizimle paylaşacağı Türkiye ve İzmir’de seçim ve sonrasına ilişkin ufuk açıcı değerlendirmelerini dinleyeceğiz.”

Genel seçime sayılı gün kaldığını anımsatan Binali Yıldırım, “3 gün sonra milletimiz tekrar sandığa gidecek ve 4 yıl için Türkiye’yi yönetecek kadroları seçecek. Milletimizin vereceği karar ülkemiz için en doğru karar olacaktır. Seçimlerin İzmir ve Türkiye için hayırlı olmasını diliyorum” dedi. Ak Parti’nin kuruluşunda yer aldığını, partinin girdiği ilk seçimde milletvekili olduğunu ve Ulaştırma Bakanı olarak 12 yıl görev yaptığını belirten Binali Yıldırım, şunları söyledi:

“Benden önceki bakanların ortalama görev süreleri 8.5 ay. Bir görevi uzun süre yapmak önemli değil. Önemli olan o süreyi nasıl geçirdiğiniz. Biz güzel projeler yapmaya gayret ettik. Dünya kriz ile boğuşurken, biz herkes tarafından gıptayla bakılan projeler gerçekleştirdik. Marmaray, Avrasya Tüneyi, Yavuz sultan Selim Köprüsü bu projelere en güzel örnek. Dünyanın en büyük havaalanını İstanbul’da yapıyoruz. Türkiye’nin merkez ülke olması için planlanan bir projedir. Avrupa, Ortadoğu, Uzakdoğu, Afrika ve Türkiye’nin buluşma noktası olacak. Türkiye’nin bir transfer merkezi olması, ekonomisinin büyümesini ve çevresinde önemli bir aktör olmasını sağlayacak. “ dedi.

Yıldırım, kendisini İzmirli olarak gördüğünü ve önümüzdeki dönemde de İzmir’in sesi olmaya devam edeceğini sözlerine ekledi.

Yıldırım aynı gün, İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli ve Yönetim Kurulu’nu da ziyaret etti ve İzmir Ticaret Borsası Pamuk Korbeyi ve Üzüm Salonu’nda seanslara katılarak incelemelerde bulundu. Ziyaret programının sonunda Işınsu Kestelli, Binali Yıldırım’a günün anısına teşekkür plaketi takdim etti.

05.06.2015

 

Geri dön