17.11.2019
13:44
EN

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Borsa Söyleşilerine konuk oldu

CHP Genel Başkanı ve İzmir milletvekili adayı Kemal Kılıçdaroğlu, İzmir Ticaret Borsası’nın 28 Mayıs 2015, Perşembe günü Kaya Termal Otel’de düzenlediği Borsa Söyleşilerinin konuğu oldu.  Etkinliğe,  İzmir protokolünün önde gelen isimlerinin yanı sıra CHP İzmir milletvekilleri, vekil adayları ve 650’ye yakın davetli katıldı. 

Söyleşinin açılış konuşmasını yapan İzmir Ticaret Borsası Başkanı Işınsu Kestelli,   Türkiye'nin ilk borsası sıfatıyla siyasi partiler ile Borsa üyelerini seçimler öncesinde bir araya getirdiklerini belirtti.

Genel seçim sonucunda sandıktan kim çıkarsa çıksın kazananın Türkiye olmasını dilediklerini vurgulayan Işınsu Kestelli, “Biliyoruz ki demokrasilerde bunu gerçekleştirecek olanlar, seçimlerde milletin vekâletini alıp iktidar olacak partilerdir. Bugün, iktidarı hedefleyen partilerden biri olan Cumhuriyet Halk Partisi’nin Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun nasıl bir Türkiye hayal ettiğini, neler yapmak istediğini ilk ağızdan dinleme fırsatımız olacak” dedi.

Kemal Kılıçdaroğlu’nun açıkladığı “Merkez Türkiye Projesi”ne değinen Kestelli, kentte uzun zamandır, “İzmir neyin merkezi” sorusunun tartışıldığını anımsatarak, “Ankara Başkent ve idarenin merkezi, İstanbul finansın merkezi, Antalya turizmin merkezi, peki onca potansiyele sahip İzmir neyin merkezi? “ diye konuştu.

Kestelli şunları söyledi:

“İzmir’in ihtisas serbest bölgeleri şehri olması ile ilgili olarak farklı platformlarda görüşlerimizi paylaşıyoruz ve ilk olarak kentin bir sağlık serbest bölgesi projesi ile adım atılmasını, limanı olan bir serbest bölge çerçevesinde ekonomik olarak dönüşmesini, bir çekim merkezi haline gelmesini savunuyor ve istiyoruz. Sayın Genel Başkan’ın açıkladığı ve çok önemsediğim; “Yüzyılın Projesi” olarak adlandırılan bu yeni hamlede İzmir’in payına düşen nedir?  Bu projede yer alan unsurlar İzmir’in hangi hedefleriyle uyumlu?  İzmir neyin merkezi olmalı ?”

Tarım ve hayvancılık sektörlerinin, 2001 krizinden sonra ülkede yaşanan ekonomik büyümeye ayak uyduramadığını vurgulayan Kestelli, sözlerini şöyle sürdürdü:

“2002 yılında yüzde 10.3 olan tarımın Gayri Safi Yurtiçi Hasıla payı, 2014 yılı sonunda yüzde 7.1’e indi.Bu gerileme için kentleşme, tarım arazilerinin daralması, küresel rekabet gibi pek çok gerekçe sıralanabilir. Ama bu gerekçelerin hiçbiri tarım ve hayvancılıkta düşük verimi, düşük standardı, çağdaş pazarlama kanallarının eksikliğini, markalaşma noksanlığını, ülkede pek çok ürün dünyadan pahalıyken üreticinin yaşam standardının düşüklüğünü izah etmeye yetmez. Evet, Türkiye 57 milyar dolarlık hasılasıyla dünyanın 10 büyük tarımsal üreticisinden biri. Ama bu sektörde potansiyelimizin altında bir yerde olduğumuz çok açık. CHP’nin bu konulardaki çözüm önerilerini, tarımın Gümrük Birliği anlaşmasına dâhil edilmesiyle yaşanacak yeni sorunlara dair fikirlerini de öğrenmek bizler açısından çok önemli. Sizlerin de iyi bildiği gibi, Cumhuriyet Halk Partisi’nin bu seçimlerde kullandığı sloganlarının başında “Yaşanacak Bir Türkiye” yer alıyor. CHP, sadece ekonomide değil insani gelişmişlikte de Türkiye’yi dünyanın ilk 20 ülkesi arasına sokmayı vaat ediyor. Bu çok önemli ve Türkiye açısından da çok ama çok gerekli bir hedef.”

Kestelli’nin ardından kürsüye çıkarak, konuklara  seslenen Kılıçdaroğlu, İzmir'in entellektüel bir kent olmak ve katma değer yaratmak zorunda olduğunu kaydetti. Kılıçdaroğlu kentin ağır sanayiden uzaklaşması gerektiğini anlatarak, "İzmir ağır sanayinin değil, hafif sanayinin merkezi olmalı. Yani, cep telefonu, turizm, fuarlar merkezi, sağlık merkezi olabilir. İzmir’de bir cazibe merkezi yaratıp o cazibeyi dünyaya tanıtmalıyız" dedi. 

İzmir'de bir Sağlık Serbest Bölgesi'nin kurulabileceğini de sözlerine ekleyen Kılıçdaroğlu şunları söyledi:

"Örneğin yaşlanan Avrupa için İzmir bulunmaz bir cennet. Burada kurulacak özel bakım evleri ile Avrupa'nın yaşlanan nüfusunu çekebiliriz. Bunun yanında CHP'nin İzmir için oturup ayrı bir proje üretebilmesi de mümkün. Çünkü İzmir'in geniş bir hinterlantı var. Deniz sayesinde İzmir ayakta duruyor. Bu olmasa Denizli de, Afyon da ayakta duramaz. Burada bir sinema sanayi niye kurulmasın." 

İzmir'in entellektüel bir yapısı olduğunu da vurgulayan Kılıçdaroğlu, "Bu entellektüel birikim ağır sanayi ile harcanmamalı. İzmir'in sahip olduğu liman gibi, coğrafi konum, entellektüel ve nitelikli işgücü gibi kendine özgü avantajları iyi kullanmalı. Merket Türkiye projesiyle Anadolu ayağa kalkacağı için İzmir, İstanbul, Ankara gibi büyükşehirlere göç de önlenecek. Çünkü bizim projemizde 2 milyon 200 bin kişiye iş yaratılacak" diye konuştu. 

Konuşmaların ardından İTB Başkanı Işınsu Kestelli ve İTB Meclis Başkanı Barış Kocagöz CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'na minyatür zeytin ağacı hediye etti. Kılıçdaroğlu ve Borsa yönetimi anı fotoğrafı çektirdi.

28.05.2015

 

Geri dön