19.04.2021
03:14
EN

Pakistan'a İhracatta Karşılaşılan Tarife Dışı Engeller Hk.

TOBB’dan alınan ve Ticaret Bakanlığı'nın Ticaret Bakanlığı'nın 25.02.2021 tarih ve 61820267 sayılı yazısına atfen; Türkiye-Pakistan Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi (YDSK) 6. Dönem Toplantısı'nın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan eş başkanlığında, 13-14 Şubat 2020 tarihlerinde İslamabad'da gerçekleştirildiği ve söz konusu toplantıda, iki ülke ilişkilerinin geliştirilmesine yönelik olarak "Stratejik ve Ekonomik Çerçeve (SEÇ) ve Eylem Planı'nın imzalandığı bildirilmektedir.

Toplam 71 maddeden oluşan eylem planı kapsamında yer alan "Ticaret ve Yatırımlar"a ilişkin eylemler Ticaret Bakanlığı koordinasyonunda takip edilmektedir. Türkiye-Pakistan Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi (YDSK) 7. Dönem Toplantısı'nın, bu kez, iki ülke devlet başkanlarının katılımıyla 2021 yılı içerisinde ülkemizde gerçekleştirilmesi planlanmaktadır.

SEÇ Eylem Planı'nın Ticaret alt başlığının 2. maddesi; "Elimination of Non-Tariff Barriers and strengthening cooperation on TBT and SPS measures: Both sides have agreed in principle to eliminate Non-Tariff Barriers and strengthening cooperation on Technical Barriers to Trade (TBT) and Sanitary and Phytosanitary Measures (SPS) including collaboration between national accreditation bodies, accredited and/or authorized certification bodies, testing laboratories and centers." şeklindedir.

Bu kapsamda, Pakistan'a ihracat işlemleri sırasında karşılaşılan "Tarife Dışı Engel" olarak bildirilebilecek konuların TOBB’a (kaan.gaffaroglu@tobb.org.tr) iletilmesini hususunu bilgilerinize sunarız.

Saygılarımızla,

İzmir Ticaret Borsası

03.03.2021

 

Geri dön