12.05.2021
11:25
EN

İzmir Bayındır Tarıma Dayalı İhtisas Çiçekçilik Organize Sanayi Bölgesi Hk.

Sayın Üyemiz,

Tarımda üretilen ürünlerin katma değerini yükseltmek ve ihracata yönelik üretim yapmak amacıyla İzmir Ticaret Odası, Ege Bölgesi Sanayi Odası, İzmir Ticaret Borsası ve Ege İhracatçı Birlikleri ortaklaşa ilimizde Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgeleri Yönetmeliği çerçevesinde Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgeleri kurmak için yola çıkmıştır.

Söz konusu projeler Tarım ve Orman Bakanlığımız uhdesinde yürütülmekte olup, Cumhurbaşkanlığı Eylem Planları içerisine girmiş bulunmaktadır.

İlk projemiz olan “Dikili Tarıma Dayalı Sera İhtisas Organize Sanayi Bölgesi”, Tarım Reformu Genel Müdürlüğü tarafından onaylanarak 07.11.2019 tarihinde 21 sicil numarası ile tüzel kişilik kazanmış ve hızlı bir şekilde çalışmalarına devam edilerek yatırımcılara parsel tahsis aşamasına başarılı bir şekilde gelinmiştir.

Bayındır ilçemizde ise çiçekçilik ihtisas konusunda başlattığımız projenin ismi “Bayındır Tarıma Dayalı İhtisas Çiçekçilik Organize Sanayi Bölgesi” dir. Projenin, Bayındır İlçesi Turan, Ergenli ve Demircilik Mahallelerinde yaklaşık 940.717,8 m2 alan üzerinde kurulması hedeflenmektedir.

Projemiz İzmir Valiliği, İzmir Ticaret Odası, Ege Bölgesi Sanayi Odası, İzmir Ticaret Borsası, Ege İhracatçı Birlikleri, Bayındır Belediyesi ve Bayındır Ticaret Odası ortaklığındaki Müteşebbis Heyet tarafından yönetilecektir.

Bayındır Tarıma Dayalı İhtisas Çiçekçilik Organize Sanayi Bölgesi projesi ile bölgede çiçeklik ve süs bitkileri yetiştiriciliği ile buna bağlı sanayinin gelişimi planlanmaktadır. Proje kapsamında özellikle modern seralarda yetiştirilebilecek katma değeri yüksek süs bitkileri yetiştirilmesi amaçlanmaktadır.

Kurulacak olan sanayi tesislerinde süs bitkilerinin pazara hazırlanma ve ambalajlanma aşamasında uygun mekanizasyon yöntemleri kullanılacaktır. Süs bitkileri üreticilerine ambalaj, paketleme vb. ihtiyaçlarının karşılanabileceği sanayi işletmeleri kurulacaktır.

Bölgede 12 ay boyunca devam edecek sergi ve fuar alanı oluşturulacak, Küçük Menderes Havzasında’ ki tüm üreticilere TDİOSB alanında bir irtibat ofisi verilecek ve bu şekilde tek bir merkezden alıcılar tüm satıcılara ulaşabilecek. Ayrıca kurulacak mezat sistemi ile süs bitkileri pazarlamasında bir kümelenme bölgesi oluşturarak ortak bir ürün kataloğu basılacak. Bu şekilde alıcılar tek bir katalogdan bütün ürünleri görebilecekler. Kurulacak olan bu mezatlarda alıcı ve satıcılar için etkili lojistik imkânlar sunulacak ve pazarlama kanallarının sağlıklı yapılanması sağlanacaktır.

Kuruluşuna hazırlandığımız Bayındır Tarıma Dayalı İhtisas Çiçekçilik Organize Sanayi Bölgesi ile ilgili daha detaylı bilgiler yazı ekinde bulunan tanıtım sunumunda verilmiştir. Söz konusu projemizde yatırımcı olmak isteyenler ihtisas konusuna uygun modern teknolojik seralarda sera yatırımı ve/veya sanayi tesisi yatırımı yaparak bu ayrıcalıklı TDİOSB proje alanında yer alabilecektir. Ekte sunduğumuz sera yatırımı için üretici taahhütnamesi ve sanayi parseli yatırımcı taahhütnamesini üyelerinizle paylaşarak onları bu proje hakkında bilgilendirebilir ve üyeleriniz de bu formları doldurarak ilk adımı atabileceklerdir. Üyelerinizin, taahhütnameleri doldurduktan sonra aşağıdaki adrese gönderebilirler. Bu taahhütnameler yatırımcıları yasal bir zorunluluk altında bırakmayacak olup, başvuru niteliğindedir. Bayındır Çiçekçilik TDİOSB’nin kuruluş sonrasında belirlenecek tahsis şartlarına göre yatırımcılar devam kararı verebileceklerdir.

EKLER

Ek 1: Tanıtım Sunumu Dosyası

Ek 2: Sera Üretici Taahhütnamesi

Ek 3: Sanayici Taahhütnamesi

 

Ayrıntılı Bilgi ve Sorularınız İçin;

 

Dr. Hitay BARAN

İzmir Ticaret Odası/ Proje Koordinatörü

 

Gsm: 0 533 296 99 97

E-posta: hitay.baran@izto.org.tr

 

 

 

04.12.2020

 

Geri dön