19.04.2021
03:35
EN

BORSAMIZ ÜYELERİ İÇİN COVİD-19’A YÖNELİK YENİ TEDBİRLERE İLİŞKİN AÇIKLAMA

BORSAMIZ ÜYELERİ İÇİN COVİD-19’A YÖNELİK YENİ TEDBİRLERE İLİŞKİN AÇIKLAMA

COVİD-19 salgını ile mücadele kapsamında sokağa çıkma kısıtlamasına ve diğer önlemlere yönelik olarak, 30 Kasım 2020 tarihinde İçişleri Bakanlığı tarafından iki adet Genelge yayınlanmıştır.

-------

Sokağa Çıkma Kısıtlaması;

Hafta Sonu: Cuma günleri saat 21:00’de başlayacak, Cumartesi ve Pazar günlerinin tamamını kapsayacak ve Pazartesi günleri saat 05:00’de tamamlanacaktır.

* İlk uygulama 04.12.2020 Cuma günü başlayacaktır.

Hafta İçi: Hafta içerisinde yer alan günlerde (Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe, Cuma) 21:00-05:00 saatleri arasında sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacaktır

* İlk uygulama 01.12.2020 Salı günü başlayacaktır.

Yeni bir karar alınıncaya kadar yukarıda belirtilen hafta sonu ve hafta içi sokağa çıkma kısıtlaması kararları geçerli olacaktır.

*     Kısıtlamanın olduğu Cumartesi ve Pazar günleri market, bakkal, manav, kasap ve kuruyemişçiler 10:00-17:00 saatleri arasında faaliyet gösterebilecektir. Aynı saatler arasında market, bakkal, manav, kasap, kuruyemişçiler ve online sipariş firmaları evlere/adrese servis şeklinde de satış yapabileceklerdir.

 

*     Cumartesi ve Pazar günleri ekmek üretiminin yapıldığı fırın ve/veya unlu mamul ruhsatlı iş yerleri ile bu iş yerlerinin sadece ekmek satan bayileri açık olacaktır. Fırın ve unlu mamul ruhsatlı işyerlerine ait ekmek dağıtım araçlarıyla sadece market ve bakkallara ekmek servisi yapılabilecek, ekmek dağıtım araçlarıyla sokak aralarında kesinlikle satış yapılmayacaktır.

 

*     Sokağa çıkma kısıtlaması süresince üretim, imalat, tedarik ve lojistik zincirlerinin aksamaması, sağlık, tarım ve orman faaliyetlerinin sürekliliğini sağlamak amacıyla belirlenen kişi ve yerler kısıtlamadan muaf olacaktır.

Sokağa Çıkma Kısıtlamasında Muaf Olacak Borsamız Faaliyet Alanı ile İlgili İşyeri, İşletme ve Kurumlar

·       Üretim ve imalat tesisleri ile inşaat faaliyetleri ve bu yerlerde çalışanlar,

·       Bitkisel ve hayvansal ürünlerin üretimi, sulanması, işlenmesi, ilaçlanması, hasadı, pazarlanması ve nakliyesinde çalışanlar,

·       Ürün ve/veya malzemelerin nakliyesinde ya da lojistiğinde (kargo dahil), yurt içi ve yurt dışı taşımacılık, depolama ve ilgili faaliyetler kapsamında görevli olanlar,

·       Sebze/meyve ve su ürünleri toptancı halleri ile buralarda çalışanlar,

·       Ekmek üretiminin yapıldığı fırın ve/veya unlu mamul ruhsatlı işyerleri, üretilen ekmeğin dağıtımında görevli olan araçlar ile buralarda çalışanlar,

·       Hayvan barınakları, hayvan çiftlikleri ve hayvan bakım merkezleri ile bu yerlerin görevlileri ve gönüllü çalışanları,

 

*     Kamu kurum ve kuruluşlarının günlük çalışma başlama ve bitiş saatleri 02.12.2020 Çarşamba gününden itibaren 10:00­-16:00 arası olacaktır.

*     50 ve daha fazla çalışanı olan işyerlerinde; işyeri hekimi gözetiminde, mevcut iş güvenliği uzmanı veya bulunmadığı durumda görevlendirilecek bir personel tarafından salgın tedbirlerinin uygulamasının sıkı bir şekilde denetlenmesi gerekmektedir.

--------

Önemli Not: Genelge gereği sokağa çıkma kısıtlamasından muaf olan kişilerin bu durumu belgelemeleri gerekmektedir. Bu amaçla; işletme antetli kağıdına izin belgesi düzenlemesi ve ekine Genelge, Vergi Levhası, SGK Hizmet Dökümü vb. destekleyici belgelerin eklenmesinde fayda görülmektedir.

01.12.2020

 

Geri dön