12.05.2021
10:58
EN

Kınık Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi Yatırımı Hakkında

Sayın Üyemiz;

Ege Bölgesi Sanayi Odasından alınan yazıda;

Tarımda üretilen ürünlerin katma değerini yükseltmek ve ihracata yönelik üretim yapmak amacıyla İzmir Ticaret Odası, Ege Bölgesi Sanayi Odası, İzmir Ticaret Borsası ve Ege İhracatçı Birlikleri ortaklaşa ilimizde Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgeleri kurmak için yola çıkıldığı belirtilerek;

Söz konusu projeler Tarım ve Orman Bakanlığımızın uhdesinde yürütülmekte olup Cumhurbaşkanlığı Eylem Planları içerisine girmiş bulunmaktadır. Ayrıca Kınık TDİOSB projesi Sayın Cumhurbaşkanımızın 22.02.2020 tarihindeki Kınık ziyaretinde kendisi tarafından ilk kez müjdelendiği

İlk projemiz olan “Dikili Tarıma Dayalı Sera İhtisas Organize Sanayi Bölgesi” Tarım Reformu Genel Müdürlüğü tarafından onaylanarak 07.11.2019 tarihinde 21 sicil numarası ile tüzel kişilik kazanmış ve hızlı bir şekilde çalışmalarına devam edilerek yatırımcılara parsel tahsis aşamasına başarılı bir şekilde gelindiği.

Kınık ilçemizde ise tohum, fide, tıbbi aromatik bitki ihtisas konusunda başlattığımız projenin ismi “Kınık Tarıma Dayalı İhtisas (tohum, fide, tıbbi ve aromatik bitki) Organize Sanayi Bölgesi” dir. Projenin Kınık ilçesi Fatih, Osmaniye ve Yeni Mahalle’de yaklaşık 1,613,993.00 m2 alan üzerinde kurulması hedeflendiği.

Projemiz İzmir Valiliği, İzmir Ticaret Odası, Ege Bölgesi Sanayi Odası, İzmir Ticaret Borsası ve Ege İhracatçı Birlikleri, Kınık Belediyesi ve Bergama Ticaret Odası ortaklığındaki Müteşebbüs Heyet tarafından yönetileceği.

Kınık Tarıma Dayalı İhtisas (tohum, fide, tıbbi ve aromatik bitki) Organize Sanayi Bölgesi ile sebze, meyve, çiçek, tıbbi ve aromatik bitki tohumu üretimi, ithalat ve ihracat odaklı fide üretimi, teknolojik seralarda tıbbı ve aromatik bitki üretimi yapılması planlandığı, ayrıca içinde planlanacak sanayi parselleri ile drog, uçucu yağ ve ihtisas konusunda uygun diğer sanayi tesislerinin kurulması amaçlandığı.

Kınık TDİOSB’de üretilecek olan kaliteli ve doğru türdeki tıbbi ve aromatik bitki tohum ve fideleri sözleşmeli bir şekilde üreticilere verileceği ve üreticiden gelen tıbbi ve aromatik bitkilerin TDİOSB alanındaki sanayilerde işlenerek katma değeri yüksek ürünlere dönüştürüleceği belirtilmektedir.

Kınık Tarıma Dayalı İhtisas (tohum, fide, tıbbi ve aromatik bitki) Organize Sanayi Bölgesi yatırımı ile ilgili yazı, tahhütler ve sunum ektedir.

Saygılarımızla.

Yazı, ekler ve sunum için lütfen TIKLAYINIZ.

05.11.2020

 

Geri dön