12.05.2021
11:10
EN

Plastik Poşetlerin Ücretlendirilme Uygulaması

Sayın Üyemiz;

TOBB Genel Sekreterliğinden alınan yazıda; Çevre ve Şehircilik Bakanlığının yazılarına istinaden 27.12.2017 tarih 30283 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Ambalaj Atılarının Kontrolü Yönetmeliği dahilinde plastikten yapılmış mal veya ürünlerin satış noktalarında tüketicilere taşıma amacıyla temin edilen saplı veya sapsız torbaların ambalaj olarak kabul edildiği hatırlatılmaktadır.

ilgili yazıda Bakanlıkça belirlenen "Plastik poşetlerin ücretlendirilmesine ilişkin usul ve esaslar"ın Genel Esaslar başlıklı 5. maddeinde plastik poşetlerin yüzeylerinde yer alması gereken  öğeler, kalınlıklarına dair parametreler ve barkod taşımaları hususlarında hükümler yer almakta olduğu, plastik poşetlerin ücretlendirilmesine tabi plastik poşetlerin söz konusun maddede yer alan bu hükümler doğrultusunda üretilmeleri gerektiği ifade edilmektedir.

Bu kapsamda ücretlendirme uygulamasına tabi plastik poşetlerin söz konusun Usul ve Esaslarda belirlenmiş olan özelliklerde üretiminin yapılıp piyasaya öyle sürülmesinin önem arz etmekte olduğu bildirilmektedir.

Bilgilerinize sunarız.

15.06.2020

 

Geri dön