28.05.2020
08:24
EN

4-8 Mayıs 2020 Çekirdeksiz Kuru Üzüm Piyasası Yorumu

Tüm dünyayı saran ve öncelikle toplumların sağlığını çok ciddi şekilde etkileyen ardından küresel bir ekonomik çöküş başlatan Covid-19 Pandemisi maalesef etkisini daha sonlandırmadı.

Bu büyük küresel krizden çekirdeksiz kuru üzüm sektörünün etkilenmemesi bizler için çok büyük bir şans. Borsada haftada 2 gün bile olsa işlemler devam ediyor. Üzüme talep de önemli ölçüde artmış durumda. Dolar fiyatlarındaki yükseliş ihracatın önünü ciddi şekilde açtı.

St.9 No üzümler 10,00 TL seviyesinden alıcılı. St. 8 No üzümler ise 9,80 - 9,90 TL seviyelerinden alıcılı. Bu fiyatlar oldukça sağlamlaştı. Talebin önümüzdeki günlerde de devam edeceğini düşünüyoruz. Ancak üzüme ihtiyaç varken ve ihracat yapılırken sezondaki tüm üzümlerin satılması gelecek sezon için çok büyük avantaj yaratacaktır. Şimdiye kadar bağların gelişimi olumlu gözüküyor. Yüksek bir rekolte olsa bile sezona stoksuz girme şansımız çok yüksek. Bu avantajı mutlaka kullanmalıyız.

Mehmet ESMER– İTB MECLİS ÜYESİ

 

Geri dön

 

Bu bültende yer alan bilgiler ve yorumlar, yorum sahibine ait olup İzmir Ticaret Borsası'nın görüşlerini yansıtmamaktadır. Bu yorumlarda yer alan bilgi, veri ve yorumları kullanan kişi ve/veya kurumların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı tüm maddi ve/veya manevi zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan, velhasıl her ne surette olursa olsun kullanımı olumsuz etkileyecek her türlü sonuçtan dolayı yorum sahibi, İzmir Ticaret Borsası ve her ne nam altında olursa olsun her ne akitle bağlı olursa olsun her türlü çalışanı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Bu yorumlar, yalnızca bilgilendirme amacı ile hazırlanmıştır. İşbu bilgiler, hiçbir surette gönderenleri ilzam etmez ve/veya sorumlu kılmaz. Kullanan ancak kendi bilgi, insiyatif ve değerlendirmesi ile hareket edecektir. Söz konusu yorumlardan, İzmir Ticaret Borsası'nın izni olmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle alıntı yapılamaz.