01.04.2020
08:53
EN

2-6 Mart 2020 Çekirdeksiz Kuru Üzüm Piyasası Yorumu

Çekirdeksiz kuru üzümde piyasa son derece sakin. Borsaya üzüm gelişi çok azalmış durumda, buna karşılık talebinde sınırlı olması üzüm fiyatlarını sabit kalmasına neden oluyor. St. 8 No üzümler 9,15-9,20 TL seviyelerinde St. 9 No üzümlerde 9,25 TL den işlem görüyor.

Tipler arasındaki fiyat makasının neredeyse kalmamış olması sıkıntılı bir durum. İhracatçı yeni talep yaratmıyor, sezon sonuna kadar ellerindeki stoğu kullanacak gibi gözüküyor. Üreticimiz sezon başında ihracatçıya açığa üzümlerini göndererek bedava finansman sağladığı için üzüm fiyatlarındaki olası yükselişleride engelliyor, tüm bunlar sezon sonuna yaklaşırken yeterli stok olarak karşımıza çıkıyor. 
 
Haftalık toplam işlem hacmi 170 ton olarak gerçekleşmiştir. 

 

Mehmet ESMER– İTB MECLİS ÜYESİ

 

Geri dön

 

Bu bültende yer alan bilgiler ve yorumlar, yorum sahibine ait olup İzmir Ticaret Borsası'nın görüşlerini yansıtmamaktadır. Bu yorumlarda yer alan bilgi, veri ve yorumları kullanan kişi ve/veya kurumların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı tüm maddi ve/veya manevi zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan, velhasıl her ne surette olursa olsun kullanımı olumsuz etkileyecek her türlü sonuçtan dolayı yorum sahibi, İzmir Ticaret Borsası ve her ne nam altında olursa olsun her ne akitle bağlı olursa olsun her türlü çalışanı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Bu yorumlar, yalnızca bilgilendirme amacı ile hazırlanmıştır. İşbu bilgiler, hiçbir surette gönderenleri ilzam etmez ve/veya sorumlu kılmaz. Kullanan ancak kendi bilgi, insiyatif ve değerlendirmesi ile hareket edecektir. Söz konusu yorumlardan, İzmir Ticaret Borsası'nın izni olmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle alıntı yapılamaz.