19.05.2019
10:30
EN

6 Mayıs - 10 Mayıs 2019 Pamuk Piyasası Yorumu

06/05/2019 haftasında İzmir Ticaret Borsası’nda oluşan pamuk durumu özetle Türkiye ekonomisinin genel durumunu yansıtır nitelikteydi. Özellikle geride bırakmış olduğumuz haftanın ilk yarısında yaşanan döviz hareketi, pamuk piyasasının da ivmelenerek 12,00 TL/KG seviyelerine doğru yükseldi. TCMB ve Hazine Bakanlığı’nın ekonomik tedbirleriyle dolar kuru 6,25 seviyesinden gelirken, dış piyasalarda, özellikle ABD – Çin arasındaki ticaret görüşmelerinin sürüncemede kalmasıyla ABD borsaları ve emtia piyasalarındaki düşüş hızlanarak şok etkisi yarattı. Haftanın ikinci yarısı da bu şekilde geçildi.

Önümüzdeki 13/05/2019 haftasınınsa ilginç gelişmelere gebe olduğunu düşünüyoruz. Bu arada pamuk desteklerinin üreticiye bir an önce ödenmesi piyasada oluşabilecek hızlı geri çekilmelere bir nebze destek olabilir. Doğal olarak satıcının pamuk satışı yapmadığı bir pozisyonda kalmayı tercih etmesi de bu olayı destekleyebilir.

Sonuç olarak gözden kaçırılmaması gereken en önemli durum mal piyasası ve finans piyasaları arasında oluşan ters korelasyondur denebilir. Bu durumun oldukça dikkatle takip edilmesi hangi piyasanın öne çıkacağına dair belirsizliğin hakim olduğu ortamda bir kez daha önem kazanıyor. Herkes adına güzel ve bereketli bir hafta olmasını dilerim.

Saygılarımla,
Bülent UÇAK         
İzmir Ticaret Borsası           
Yönetim Kurulu Sayman Üyesi  

                                                                          

 

 

Geri dön

 

Bu bültende yer alan bilgiler ve yorumlar, yorum sahibine ait olup İzmir Ticaret Borsası'nın görüşlerini yansıtmamaktadır. Bu yorumlarda yer alan bilgi, veri ve yorumları kullanan kişi ve/veya kurumların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı tüm maddi ve/veya manevi zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan, velhasıl her ne surette olursa olsun kullanımı olumsuz etkileyecek her türlü sonuçtan dolayı yorum sahibi, İzmir Ticaret Borsası ve her ne nam altında olursa olsun her ne akitle bağlı olursa olsun her türlü çalışanı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Bu yorumlar, yalnızca bilgilendirme amacı ile hazırlanmıştır. İşbu bilgiler, hiçbir surette gönderenleri ilzam etmez ve/veya sorumlu kılmaz. Kullanan ancak kendi bilgi, insiyatif ve değerlendirmesi ile hareket edecektir. Söz konusu yorumlardan, İzmir Ticaret Borsası'nın izni olmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle alıntı yapılamaz.