22.04.2019
08:17
EN

8-12 Nisan 2019 Pamuk Piyasası Yorumu

Geçtiğimiz haftadan bu yana, özellikle yurtiçi fabrikaların alım yönünde hareket etmeye devam etmesiyle artan talep piyasalarda arz yönünde daralmayla karşılık buldu. Bu durumun önümüzdeki süreçte devam etmesi halinde piyasaların yukarı yönlü seyretmesini beklemek yanlış olmayacaktır.

Genel resmin alt kıvrımlarına bakıldığında şu detaylar göze çarpmaktadır: Yerli sanayici hem belirsizlik ortamının sürüyor olması hem de finansal maliyetlerin yüksekliği nedeniyle genel anlamda ağır hareket etmektedir. Bunun yanı sıra ithal pamuk tedarikinin yeteri kadar yapılmamış olması, yükleme terminlerindeki gecikmeler, kuzey yarımkürede 2018-2019 sezonunda üretilen pamuklarda kalite ve verim kaybı gibi nedenlerden kaynaklanan ve sektörü önemli ölçüde etkileyen sorunlar da bulunmaktadır. Üstelik Çin ve ABD arasında hala görüşülmekte olan ticaret anlaşması ve Çin’in küresel piyasalardan 800.000 ton pamuk alacağını açıklamasıyla piyasaların talep ayağı iyiden iyiye canlanmış, satıcının fiyatsal anlamda elini güçlendirmiştir. Daha önce de belirtildiği üzere bunun daha yüksek fiyatlar görmemizi sağlayacak potansiyel bir pozisyon yaratması mümkün.

Haftaya yükselişle başlayan dolar kuru 5,80 seviyelerinde seyrediyor. Dolardaki yükseliş de iç piyasadaki fiyatlar bakımından destekleyici görünüyor. Yerel seçim sonuçlarının, seçimin üstünden 2 hafta geçmiş olmasına rağmen bir kesinliğe ulaşmaması ve ABD’yle diplomatik krize meyyal ilişkiler de hem finans hem emtia piyasalarını yakından ilgilendirdiğinden gelişmelerin dikkatli bir biçimde takip edilmesi sektörün tüm bileşenleri için önem arz ediyor.    

 

Saygılarımla,
Bülent UÇAK           
İzmir Ticaret Borsası           
Yönetim Kurulu Sayman Üyesi  

 

                                                                           

 

 

Geri dön

 

Bu bültende yer alan bilgiler ve yorumlar, yorum sahibine ait olup İzmir Ticaret Borsası'nın görüşlerini yansıtmamaktadır. Bu yorumlarda yer alan bilgi, veri ve yorumları kullanan kişi ve/veya kurumların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı tüm maddi ve/veya manevi zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan, velhasıl her ne surette olursa olsun kullanımı olumsuz etkileyecek her türlü sonuçtan dolayı yorum sahibi, İzmir Ticaret Borsası ve her ne nam altında olursa olsun her ne akitle bağlı olursa olsun her türlü çalışanı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Bu yorumlar, yalnızca bilgilendirme amacı ile hazırlanmıştır. İşbu bilgiler, hiçbir surette gönderenleri ilzam etmez ve/veya sorumlu kılmaz. Kullanan ancak kendi bilgi, insiyatif ve değerlendirmesi ile hareket edecektir. Söz konusu yorumlardan, İzmir Ticaret Borsası'nın izni olmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle alıntı yapılamaz.