21.01.2019
05:32
EN

15-19 Ekim 2018 Pamuk Piyasası Yorumu

Geçtiğimiz hafta piyasada kayda giren;475 ton işlem olmuştur.

Piyasalar sakin gibi görünse de ihtiyacı olan alıcılar kısmen de olsa piyasada ihtiyaçları doğrultusunda alıcı oluyorlar ihtiyaçları kadarı alıp beklemeye geçen alıcılar nedeniyle talep düşüyor ve piyasada alışveriş kısıtlı oluyor .

İçinde bulunduğumuz sezon Türkiyedeki ekonomik krizden dolayı iplik sanayisi oldukça tedirgin davranıyor dolardan dolayı piyasaların ne olacağını kestiremiyor mal alımlarında oldukça seçici davranıyorlar ihtiyaçlarını 41-51 renklerle karşılamaya çalışıyorlar yurt dışında pamuk fiyatları yüksek olduğundan dolayı hiçbir sanayici bağlantı yapmayıp ihtiyaçlarını dahili piyasadan karşılamaya çalışıyor.

Küresel ısınmadan dolayı tarla verimleri geçtiğimiz sezona göre 100-200 Kg. arasında verimlerde düşme var.

Ege bölgesinde bazı yerlerde pamuk toplama %80-%90 tamamlandı bazı yerlerde ancak %20 kadar oldu yağışların geleceğini düşünerek üretici çok acele ediyor daha tarla hazır olmadan toplamaya giriyor bu da pamukta aranan değerleri kaybetmemize neden oluyor genelde pamuklarda elyaf boyları kısa bu da pamukta kalite düşüklüğüne neden oluyor 

Buna göre üretici de mağdur çırçırcı da mağdur buna göre iplikçi de istenilen kalitede pamuk bulmakta zorlanılıyor yine de üretici çırçırcı iplikçi için hayırlı bir sezon olmasını diliyoruz.

                                                                                                                                          Saygılarımla  

                                                                                                                                          İzmir Ticaret Borsası Pamuk Simsarı

                                                                                                                                           Mustafa REİS 

                                                                           

 

 

Geri dön

 

Bu bültende yer alan bilgiler ve yorumlar, yorum sahibine ait olup İzmir Ticaret Borsası'nın görüşlerini yansıtmamaktadır. Bu yorumlarda yer alan bilgi, veri ve yorumları kullanan kişi ve/veya kurumların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı tüm maddi ve/veya manevi zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan, velhasıl her ne surette olursa olsun kullanımı olumsuz etkileyecek her türlü sonuçtan dolayı yorum sahibi, İzmir Ticaret Borsası ve her ne nam altında olursa olsun her ne akitle bağlı olursa olsun her türlü çalışanı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Bu yorumlar, yalnızca bilgilendirme amacı ile hazırlanmıştır. İşbu bilgiler, hiçbir surette gönderenleri ilzam etmez ve/veya sorumlu kılmaz. Kullanan ancak kendi bilgi, insiyatif ve değerlendirmesi ile hareket edecektir. Söz konusu yorumlardan, İzmir Ticaret Borsası'nın izni olmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle alıntı yapılamaz.