19.03.2019
08:01
EN

11-15 Mart 2019 Pamuk Piyasası Yorumu

11/03/2019 haftasından başlayarak pamuk piyasasında alakalı seyirler izlenmiş ve pamuk fiyatlarının kendini 10,10 TL/KG seviyelerinden 10,50 TL/KG seviyelerine taşıdığı görülmüştür. Hafta boyunca talep tarafının daha agresif olması arz tarafına rahatlık sağlamış, NY Future Market desteğiyle fiyatların yukarıyı test etmesine neden olmuştur.

Bu hareketin arkasında yatan temel nedenler ithal pamuk bağlantılarının daha geç yapılması, yükleme terminindeki gecikmeler, döviz riski almak istemeyen sanayici, girdi maliyetleri ve önümüzdeki sezonda pamuk üretiminde artış beklentileri olarak sayılabilir. Önümüzdeki sürecin aslında birçok açıdan test olduğu söylenebilir. Bundan 7 ay sonra gelecek olan yeni sezon pamuğuna kadar elde mevcut bulunan 55-60 bin tonluk yerli pamuğun yanı sıra ABD, Brezilya, Yunanistan, Afrika, Türki Cumhuriyetlerden ithal edilmek zorunda kalınacak pamukların fiyatları genel itibariyle belli bir tempo ve aralıkta tutma ihtimaline işaret ediyor.

Sonuç olarak çok bilinmeyenli bir denklem gibi görünen bu tabloda açık olan  fiyatların düşme ihtimaline ve döviz riskine karşı yukarıyı zorlama eğiliminin belirgin olduğudur.    

Saygılarımla

 
Bülent UÇAK
İzmir Ticaret Borsası
Yönetim Kurulu Sayman Üyesi

                                                                           

 

 

Geri dön

 

Bu bültende yer alan bilgiler ve yorumlar, yorum sahibine ait olup İzmir Ticaret Borsası'nın görüşlerini yansıtmamaktadır. Bu yorumlarda yer alan bilgi, veri ve yorumları kullanan kişi ve/veya kurumların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı tüm maddi ve/veya manevi zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan, velhasıl her ne surette olursa olsun kullanımı olumsuz etkileyecek her türlü sonuçtan dolayı yorum sahibi, İzmir Ticaret Borsası ve her ne nam altında olursa olsun her ne akitle bağlı olursa olsun her türlü çalışanı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Bu yorumlar, yalnızca bilgilendirme amacı ile hazırlanmıştır. İşbu bilgiler, hiçbir surette gönderenleri ilzam etmez ve/veya sorumlu kılmaz. Kullanan ancak kendi bilgi, insiyatif ve değerlendirmesi ile hareket edecektir. Söz konusu yorumlardan, İzmir Ticaret Borsası'nın izni olmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle alıntı yapılamaz.