DÜNYA PAMUK GÜNÜ KUTLAMALARI / 07.10.2022 / 14:00

Beyaz altına gönül veren kurumlar iş birliği yaptı 

Dünya Pamuk Günü Etkinliği düzenleniyor 

Kıyafetlerimizden evimizde kullandığımız mobilyalara kadar birçok tekstil ve konfeksiyon ürününün hammaddesi olan ve ülkemiz tarımının en kıymetli tarım ürünleri arasında yer alan pamuk, üreticilerden tüccarlara, tekstilden hazır giyime on binlerce insanın gelir kaynağı olmaya devam ediyor. Sağladığı katma değer ile stratejik önemini koruyan pamuk üretimi ve ticaretinin önemini vurgulamak üzere dünya genelinde her yıl 7 Ekim’de Dünya Pamuk Günü kutlanıyor. 

Ülkemiz pamuk ve pamuğa dayalı sektörlerini geliştirmek amacıyla ortak birçok proje yürüten kurumlar bu kez ülkemizde ilk kez fiziki olarak kutlanacak olan 7 Ekim “Dünya Pamuk Günü” Etkinliği’ni organize etmek üzere bir araya geldi. İzmir Ticaret Borsası, Ege İhracatçı Birlikleri, Aydın Ticaret Borsası, Söke Ticaret Borsası, Söke Ziraat Odası, Ulusal Pamuk Konseyi, Ege Giyim Sanayicileri Derneği ve İyi Pamuk Uygulamaları Derneği ortak organizasyonunda gerçekleştirilecek ve pamuk değer zincirindeki tüm paydaşların katılımıyla fiziki olarak gerçekleştirilecek etkinlik 7 Ekim 2022 Cuma günü Söke Zirai Üretim İşletmesi Tarımsal Yayım ve Hizmetiçi Eğitim Merkezi Müdürlüğünde olacak. 

Kurumlar arası iş birliği ile düzenlenecek etkinlik ile pamuğun küresel bir emtia olarak önemi vurgulanarak, pamuğun tanınırlığını artırmak, üreticileri ile sanayiciler ve diğer taraflar arasındaki ilişkiyi ve işbirliğini güçlendirmek, pamuk üzerine daha fazla araştırma ve geliştirme yapılmasını sağlamak ve pamukla ilgili teknolojik gelişmeleri teşvik etmek amaçlanıyor. 

Katılımcı kurumlar tarafından organizasyona ilişkin program ve detayların önümüzdeki günlerde açıklanacağı belirtilirken, festival konseptinde gerçekleşecek Dünya Pamuk Günü kutlamalarına pamuk sektörünün tüm paydaşları davet ediliyor.