İzmir Ticaret Borsası

İTB YK Başkanı Sayın Işınsu KESTELLİ'nin Ekim Ayı Meclis Konuşması

Sayın Üyemiz,

Borsamız Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Işınsu KESTELLİ'nin 31 Ekim 2017 Salı günü gerçekleşen İTB Olağan Meclis Toplantısında yaptığı konuşma aşağıda bilgilerinize sunulmaktadır.

SAYIN BAŞKAN,

MECLİSİMİZİN DEĞERLİ ÜYELERİ,

KIYMETLİ MİSAFİRLER,

SEVGİLİ MEDYA MENSUPLARI,

HEPİNİZİ ŞAHSIM VE BORSAMIZ YÖNETİM KURULU ADINA SAYGIYLA SELAMLIYORUM.

BU AY İÇİNDE NE YAZIK Kİ PAMUK AJANLARIMIZDAN TAYFUN SEMERCİOĞLU’NUN BABASI, MECLİS ESKİ ÜYEMİZ VE TOBB GENEL KURUL ESKİ DELEGELERİMİZDEN PAMUK SİMSARI MUHARREM SEMERCİOĞLU’NU VE YİNE PAMUK AJANLARIMIZDAN ADNAN TUTAL’IN KAYINPEDERİNİ KAYBETMİŞ BULUNMAKTAYIZ. HER İKİ AİLEYE DE BAŞSAĞLIĞI VE SABIR DİLİYORUM.

PAZAR GÜNÜ CUMHURİYETİMİZİN 94’ÜNCÜ YILINI COŞKUYLA KUTLADIK.

ORTAK DEĞERLERİMİZLE HEP BİRLİKTE NE KADAR GÜZEL OLDUĞUMUZU BİR KEZ DAHA GÖRDÜK.

MİLLET OLMA YOLUNDA ERİŞTİĞİMİZ EN DEĞERLİ KAZANIMDIR CUMHURİYET.

ONA SAHİP ÇIKMAK, BUGÜN OLDUĞUNDAN DAHA PARLAK YARINLARA TAŞIMAK VE DAHA UMUTLU, DAHA ÜRETKEN BİR GELECEK İNŞA ETMEK HEPİMİZİN ORTAK GÖREVİDİR.

BU VESİLEYLE GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK VE SİLAH ARKADAŞLARI BAŞTA OLMAK ÜZERE BÜTÜN ŞEHİT VE GAZİLERİMİZİ SAYGI VE MİNNETLE ANIYORUM.

KIYMETLİ ÜYELER,

BİLİYORSUNUZ HÜKÜMET GEÇTİĞİMİZ AYIN SONUNDA, EKONOMİDE GELECEK ÜÇ YILIN PERSPEKTİFİNİ ÇİZEN ORTA VADELİ PROGRAMI AÇIKLADI.

EKONOMİMİZİN BU YIL DAHİL, GELECEK ÜÇ YILDA ORTALAMA YÜZDE 5.5 BÜYÜYECEĞİ TAHMİN EDİLİYOR.

CARİ AÇIĞIN VE BÜTÇE AÇIĞININ AYNI ANDA GERİLEYECEĞİNİN ÖNGÖRÜLDÜĞÜ PROGRAMDA BÖYLESİNE GÜÇLÜ BİR BÜYÜME PERFORMANSI İÇİN ÖZEL SEKTÖR VE DIŞARIDAN SERMAYE YATIRIMLARININ TEMPOLU BİR ŞEKİLDE ARTMASI ŞART.

BUNUN İÇİN DE EKONOMİDE GÜVENİN VE SÜREKLİ BİR REFORM İKLİMİNİN DEVAM ETTİRİLMESİ GEREKİYOR.

DAHA DA ZORLAŞACAK KÜRESEL LİKİDİTE ORTAMINDA FAİZ, ENFLASYON VE İŞSİZLİĞİ EŞZAMANLI OLARAK DÜŞÜRECEK NİTELİKLİ BİR BÜYÜME İÇİN BU KAÇINILMAZ.

BU YIL UYGULANAN KREDİ GARANTİ FONU (KGF) TEMİNATLI KREDİLER GİBİ İNOVATİF DESTEKLERİN EKONOMİDE ÖNEMLİ BİR HAREKETLİLİK YARATTIĞI ORTADA.

YILIN İLK YARISINDAKİ YÜZDE 5’LİK BÜYÜMENİN ARDINDAN EKONOMİ YÖNETİMİNİN ÜÇÜNCÜ ÇEYREK BÜYÜME BEKLENTİSİ ÇİFT HANEYE ÇIKMIŞ DURUMDA.

GÖRÜNEN O Kİ EKONOMİ BU YILI YÜZDE 7’YE YAKIN BİR BÜYÜME İLE TAMAMLAYACAK.

AMA BU BÜYÜMENİN, GEÇİCİ TEDBİRLERLE SAĞLANDIĞININ UNUTULMAMASI, İHTİYATLI OLUNMASI ÖNEMLİ.

ÇÜNKÜ KÜRESEL EKONOMİDE ILIMLI TOPARLANMA DEVAM ETSE DE JEOPOLİTİK RİSKLER YÜKSELİYOR.

KUZEY IRAK’TAKİ PROVAKATİF REFERANDUM,

AVRUPA’YI HUZURSUZ EDEN KATALONYA REFERANDUMU,

ALMANYA’DA SİYASETİN GELECEĞİNİ FLULAŞTIRAN SEÇİM SONUÇLARI,

İNGİLTERE’NİN HER HALÜKARDA MART 2018’DE AVRUPA BİRLİĞİ’NDEN AYRILIĞI İŞLEME ALMA KARARI,

ÇİN VE İNGİLTERE’NİN KREDİ NOTLARINDAKİ DÜŞÜŞLER,

VE NİHAYET AMERİKAN MERKEZ BANKASI’NIN BİLANÇO KÜÇÜLTME PROGRAMI, GELECEĞE TAŞINAN BÜYÜK RİSKLERİN HABERCİSİ.

BÜTÜN BU ŞARTLARDA IMF, BU AY YAYINLADIĞI KÜRESEL EKONOMİK GÖRÜNÜM RAPORU’NDA KÜRESEL EKONOMİK AKTİVİTEDEKİ ARTIŞIN SÜRDÜĞÜNÜ AÇIKLADI  VE KÜRESEL BÜYÜMENİN; 2017 YILINDA %3,6, 2018 YILINDA İSE %3,7 OLARAK GERÇEKLEŞECEĞİNİ ÖNGÖRDÜ.

ÖZETLE, TÜRKİYE İÇİN FIRSATIN YANI SIRA RİSKLERİN DE YÜKSELDİĞİ BİR DÖNEME DOĞRU İLERLİYORUZ.

YAPISAL SORUNLARIMIZLA MÜCADELE ETMEYİ VE İHTİYATI ELDEN BIRAKMADAN YARATICI ÇÖZÜMLERLE BİR CAZİBE MERKEZİ HALİNE GELMEYİ BAŞARABİLİRSEK, RİSKLERE RAĞMEN DOĞRU YOLDA İLERLEYEBİLİRİZ.

DEĞERLİ DOSTLAR,

GEÇEN HAFTA EKONOMİ BAKANLIĞI TARAFINDAN DESTEKLENEN, ONUR KONUĞU OLARAK SAYIN BAŞBAKAN BİNALİ YILDIRIMIN KATILDIĞI EGE EKONOMİK FORUM’U BİRİNCİSİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

BÖLGEMİZ EKONOMİSİNE İVME KAZANDIRILMASI AMACIYLA FORUMUN BUNDAN SONRAKİ YILLARDA DA GERÇEKLEŞTİRİLMESİNİN ÖNEMLİ OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM.

TARIM SEKTÖRÜNÜN “SÜRDÜRÜLEBİLİR TARIM” TEMASI İLE FORUMUN BİRİNCİ GÜNÜ GERÇEKLEŞTİRİLEN OTURUMDA ELE ALINMASI BÖLGEMİZ İÇİN TARIMIN NE KADAR ÖNEMLİ OLDUĞUNUNDA BİR GÖSTERGESİ.

MODERATÖRLÜĞÜNÜ YAPTIĞIM OTURUMDA DEĞERLİ KATILIMCILAR BİRBİRİNDEN ÖNEMLİ GÖRÜŞLERİNİ BİZLERLE PAYLAŞTI.

HER ZAMAN SÖYLEDİĞİMİZ GİBİ TARIM ÜLKEMİZİN EN FAZLA POTANSİYELİ OLAN SEKTÖRLERİNDEN BİRİSİ.

ANCAK, BİZLER SAHİP OLDUĞUMUZ POTANSİYELİ MAALESEF KULLANAMIYORUZ.

ÖNEMLİ BİR TARIMSAL ALANIMIZ VE UYGUN İKLİM KOŞULLARIMIZ İLE DÜNYANIN DOKUZUNCU BÜYÜK ÜRETİCİ ÜLKESİ OLABİLİRİZ AMA İHRACATTA 25. SIRADAYIZ.

DEĞERLİ DOSTLAR,

SON DÖNEMLERİN EN ÖNEMLİ DÜNYA GÜNDEMİ “SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK”.

ÜLKELER GIDA GÜVENLİĞİ VE GÜVENCESİNİN SAĞLANMASI TEMEL AMACINA YÖNELİK OLARAK HER ALANDA OLDUĞU GİBİ TARIMDA DA SÜRDÜRÜLEBİLİRLİĞİ GERÇEKLEŞTİRMEYE ÇALIŞIYOR.

44 MİLYON KİŞİNİN TARIMLA İLGİLİ ALANLARDA YAŞAMINI DEVAM ETTİRDİĞİ AVRUPA BİRLİĞİ’NİN ORTAK TARIM POLİTİKASININ TEMEL UNSURLARINDAN BİRİSİ DE SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK.

AB, ÇİFTLİK POLİTİKASI, HAYVANCILIK VE REFAH, ÇEVRE KORUMA VE GIDA GÜVENLİĞİ GEREKSİNİMLERİNİ KARŞILARKEN AYNI ZAMANDA ÇİFTÇİLERE İYİ BİR YAŞAM STANDARDI SAĞLAMAYI AMAÇLIYOR.

AVRUPANIN EN BÜYÜK TARIMSAL ÜRETİMİNİ GERÇEKLEŞTİREN ÜLKE OLARAK BİZİM DE SÜRDÜRÜLEBİLİR BİR TARIM SEKTÖRÜNÜN OLUŞTURULMASI AMAÇLARIMIZIN BAŞINDA GELMEK ZORUNDA.

TARIMSAL SÜRDÜRÜLEBİLİRLİĞİN, EKONOMİK, SOSYAL VE ÇEVRESEL SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK OLMAK ÜZERE 3 EKSENDE ELE ALINMASI GEREKTİĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM.

BU EKSENLER BİRBİRİNDEN TAMAMEN BAĞIMSIZ DEĞİL, SEBEP VE SONUÇLARI İTİBARİYLE TAMAMEN BİRBİRLERİ İLE İLİŞKİLİ ALANLAR VE NE YAZIK Kİ HEMEN HEPSİNDE YAPISAL VE KONJONKTÜREL DİYEBİLECEĞİMİZ SORUNLARIMIZ VAR.

TARIMSAL ÜRETİMDEN PAZARLAMAYA, TARIM ALANLARININ KORUNMASINDAN DIŞ TİCARETE SORUNLARIN ÇÖZÜMÜNDE ÇOK BAŞARILIYIZ DİYEBİLECEĞİMİZ BİR KARNEMİZ YOK MAALESEF.

ANCAK, ZAMAN GEÇİRMEDEN BİRYERLERDEN BAŞLAMAK ZORUNDAYIZ.

DEĞERLİ DOSTLAR,

ACİL ÇÖZÜM BULUNMASI GEREKEN YAPISAL SORUNLARIMIZDAN BİRİSİ TARIMLA UĞRAŞAN NÜFUSUN ORTALAMA YAŞININ 50’NİN ÜZERİNDE OLMASI.

GIDANIN VE DOĞAL YAŞAMIN ÖNEMİ HER GEÇEN GÜN ARTARKEN, TARIMDA ÇOK VERİMLİ OLABİLECEK GENÇ NÜFUS ŞEHRE GELEREK VASIFSIZ VE ÇOK DAHA AZ GELİR İLE YAŞAMAK İSTİYOR.

YAŞLANAN TARIMSAL NÜFUS İLE MAALESEF ETKİN BİR TARIMSAL ÜRETİM GERÇEKLEŞTİRMEK MÜMKÜN DEĞİL.

NERESİNDEN BAKARSANIZ BAKIN BİR ÇELİŞKİ.

SONUÇ OLARAK, NE YAPIP ETMELİ, KIRSALDAKİ YAŞAM STANDARTLARINI İYİLEŞTİRİLMELİ VE GENÇLERE TARIMIN NE KADAR ÖNEMLİ VE VAZGEÇİLMEZ OLDUĞUNU ÖĞRETMELİYİZ.

AKSİ TAKDİRDE UZUN DÖNEMDE ÜLKEMİZDE SÜRDÜRÜLEBİLİR BİR TARIM SEKTÖRÜNDEN BAHSETMEK MÜMKÜN OLMAYACAKTIR.

HEPİNİZİ SAYGIYLA SELAMLIYORUM.

E-Commodity Bazaar
İTB Akıllı Tarım Portalı
Toprak ve Çocuk