İzmir Ticaret Borsası

İTB YK Başkanı Sayın Işınsu KESTELLİ'nin Ağustos Ayı Meclis Konuşması

Sayın Üyemiz,

Borsamız Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Işınsu KESTELLİ'nin 23 Ağustos 2017 Çarşamba günü gerçekleşen İTB Olağan Meclis Toplantısında yaptığı konuşma aşağıda bilgilerinize sunulmaktadır.

SAYIN BAŞKAN,

MECLİSİMİZİN DEĞERLİ ÜYELERİ,

KIYMETLİ MİSAFİRLER,

SEVGİLİ MEDYA MENSUPLARI,

HEPİNİZİ ŞAHSIM VE YÖNETİM KURULUMUZ ADINA SAYGIYLA SELAMLIYORUM.

GEÇTİĞİMİZ GÜNLERDE ARGE MÜDÜRÜMÜZ MUSTAFA YAĞCIOĞLU’NUN BABASI SAYIN RUHİ YAĞCIOĞLU VEFAT ETMİŞTİR. KENDİSİNE ALLAH’TAN RAHMET, AİLESİ VE SEVENLERİNE BAŞSAĞLIĞI DİLİYORUM. KÜRESEL İKLİM DEĞİŞİKLİKLERİNİN ETKİSİNİ GİDEREK DAHA FAZLA HİSSETTİĞİMİZ İLGİNÇ BİR YAZI GERİDE BIRAKIYORUZ. DEPREM FIRTINALARI İLE KARŞILADIĞIMIZ 17 AĞUSTOS DEPREMİNİN YILDÖNÜMÜ, DOĞAL AFETLERE HAZIRLIK KONUSUNDA SINIFTA KALDIĞIMIZI HEPİMİZE BİR KEZ DAHA HATIRLATTI. BU VESİLEYLE BUNDAN 18 YIL ÖNCE İKİ BÜYÜK DEPREMDE HAYATINI KAYBEDEN BİNLERCE VATANDAŞIMIZA RAHMET DİLİYOR, TÜM TÜRKİYE İÇİN BİR DAHA ASLA ALTINDA KALMAYACAĞIMIZ, ÇEVREYE VE İNSANA SAYGILI BİNALARLA DONATILMIŞ BİR ŞEHİRLEŞME TEMENNİ EDİYORUM.

KIYMETLİ DOSTLARIM,

EKONOMİDE ALINAN PROAKTİF TEDBİRLERİN ETKİSİYLE HAREKETLİ BİR İKİNCİ VE ÜÇÜNCÜ ÇEYREK YAŞADIK, YAŞIYORUZ. ÖNCÜ GÖSTERGELER, EKONOMİNİN İLK ÇEYREKTE GÖSTERDİĞİ YÜZDE 5 BÜYÜME PERFORMANSININ, İKİNCİ ÇEYREKTE YÜZDE 6’NIN ÜSTÜNE, ÜÇÜNCÜ ÇEYREKTE İSE BAZ ETKİSİYLE YÜZDE 7’NİN ÜSTÜNE ÇIKACAĞINI GÖSTERİYOR. GÖRÜNEN O Kİ 2017 YILINI, FAİZ, ENFLASYON VE İŞSİZLİKTE YAŞADIĞIMIZ ÇİFT HANE PROBLEMİNE KARŞIN HEDEFİN ÜZERİNDE BİR BÜYÜME ORANI İLE TAMAMLAYACAĞIZ. İHRACATIN YENİDEN İVME KAZANMASI VE DAHA DA ÖNEMLİSİ, İÇİNDE BULUNDUĞUMUZ OHAL’E RAĞMEN DOĞRUDAN SERMAYE GİRİŞLERİNİN ARTARAK DEVAM ETMESİ, TÜRKİYE’NİN BU COĞRAFYADAKİ VAZGEÇİLMEZ POZİSYONUNU BİR KEZ DAHA TEYİT ETMİŞ DURUMDA. ÜLKEMİZE KABUS DOLU BİR YIL YAŞATAN FETÖ İLE MÜCADELEYİ AKSATMADAN, DEMOKRASİMİZİ GÜÇLENDİRECEK REFORMLARI HIZLANDIRMAMIZ, ELBETTE Kİ KÜRESEL ALGIMIZI DAHA DA YUKARI ÇEKECEKTİR. EKONOMİDE DİKKAT ETMEMİZ GEREKEN HUSUS, KREDİ GARANTİ FONU DESTEKLİ KREDİLERİN DÖNDÜRÜLMESİ KONUSUNUN BÜYÜK BİR TİTİZLİKLE İZLENMESİDİR. ÇÜNKÜ SON DÖNEMDE PİYASADA NAKİT SIKINTISININ ARTTIĞINA, KREDİ MALİYETLERİNİN DAHA DA YÜKSELDİĞİNE DAİR PEK ÇOK ŞİKAYET ALIYORUZ.

KIYMETLİ ÜYELERİMİZ,

YAPILAN PEK ÇOK DOĞRU İŞİN ARASINDA YETERİ KADAR İYİ OLMADIĞIMIZ KONULARIN BAŞINDA SERMAYE PİYASALARI VE TARIM GELİYOR. 2000’Lİ YILLARDA EKONOMİDE YAKALADIĞIMIZ BÜYÜK İVMELENMEDE BU İKİ SEKTÖR NE YAZIK Kİ POTANSİYELİN ALTINDA GELİŞTİ. 2003-2016 YILLARI ARASINDA GAYRİSAFİ YURTİÇİ HASILAMIZ HER YIL ORTALAMA YÜZDE 5.6 BÜYÜRKEN TARIMDAKİ BÜYÜME YÜZDE 2.5’TE KALDI. BUNU BİR ŞİKAYET OLARAK DİLE GETİRMİYORUM. ÇÜNKÜ BU DURUM ON YILLARDIR BÖYLE DEVAM EDİYOR. TARIM VE HAYVANCILIĞIN ÜRETİMDEN AR-GE’YE, İSTİHDAMDAN İHRACATA KADAR HER ANLAMDA BÜYÜK BİR POTANSİYEL TAŞIDIĞINA VE ÜLKEMİZİN REKABET ÜSTÜNLÜĞÜ KURABİLECEĞİ SEKTÖRLERİN BAŞINDA GELDİĞİNE İNANDIĞIM İÇİN BU RAKAMLARIN ALTINI ÇİZME İHTİYACI HİSSEDİYORUM. TÜRKİYE’NİN EKONOMİDE YENİ BİR BAŞARI HİKAYESİ YAZACAĞINA OLAN İNANCIMIZ TAM. BU BAŞARI HİKAYESİNİN TEMEL DAYANAKLARINDAN BİRİNİN MUTLAKA TARIM VE HAYVANCILIK OLMASI GEREKİYOR. ANKARA, BUNUN İÇİN YAPILMASI GEREKENLERE SON DERECE VAKIF.  TARIMI SADECE ENFLASYON ÜZERİNDEKİ OLUMSUZ ETKİSİYLE DEĞİL, ÜLKE EKONOMİSİNE DERİN KATKISIYLA GÜNDEME TAŞIMAK İSTİYORSAK, BU SEKTÖRDEKİ REFORM İRADESİNİN NET OLARAK ORTAYA ÇIKMASINI SAĞLAMAMIZ LAZIM. YENİ TARIM BAKANIMIZIN “BİZ BU YOLA ELİMİZİ DEĞİL, GÖVDEMİZİ KOYDUK” SÖZLERİNİ BİR REFORM TEMİNATI OLARAK DEĞERLENDİRİYORUZ.

KIYMETLİ HAZİRUN,

BUGÜN BORSAMIZDA İKİ ÖNEMLİ ETKİNLİK VARDI.  İLK OLARAK ARKADAŞLARIMIZ KURU İNCİR REKOLTE TAHMİNİNİ AÇIKLADI. İKİNCİ OLARAK, ÜZÜM VE İNCİRDE GELENEKSEL İLK ÜRÜN TÖRENİMİZİ GERÇEKLEŞTİRDİK. İLK ÜRÜN TÖRENİMİZDE, SON DÖNEMLERDE KURU ÜZÜM KONUSUNDA BORSAMIZA YAPILAN HAKSIZ ELEŞTİRİLERDEN DUYDUĞUMUZ RAHATSIZLIĞI DİLE GETİRDİM. BURADA BİR KEZ DAHA TEKRARLAMAK İSTERİM.

İZMİR TİCARET BORSASI KURU ÜZÜMDE 93 YILDIR FİYAT AÇIKLAYAN, 50 YILI AŞKIN SÜREDİR REKOLTE TAHMİNİ YAPAN VE 2003’TEN BU YANA EGE SULTANİ ÜZÜMÜ ADIYLA COĞRAFİ İŞARET ALARAK ÜZÜMÜMÜZÜN KÜRESEL ANLAMDA DEĞER KAZANMASI İÇİN ÇALIŞAN; BÜTÜN BUNLARI ÜRETİCİDEN TÜCCARA TÜM PAYDAŞLAR İÇİN OBJEKTİF BİR ŞEKİLDE YAPAN BİR KURUM. BİLİMSEL YÖNTEMLERLE YAPTIĞIMIZ REKOLTE TAHMİNİNE DE, COĞRAFİ İŞARETLE KURU ÜZÜMÜMÜZE SAHİP ÇIKIŞIMIZA DA YÖNELTİLEN ELEŞTİRİLER HAKSIZ VE DAYANAKSIZDIR. YAPTIĞIMIZ REKOLTE TAHMİNLERİ VE GERÇEKLEŞMELER ORTADA. ELEŞTİRİLERİN YOĞUNLAŞTIĞI SON SEZONDA REKOLTE TAHMİN İSABETİMİZ NEREDEYSE YÜZDE 100. NEYİN HESABI YAPILARAK GÜRÜLTÜ ÇIKARTILIYOR, ANLAMAK MÜMKÜN DEĞİL. EGE SULTANİ ÜZÜMÜ ADI ALTINDA TÜM DÜNYAYA MAL OLMUŞ BİR COĞRAFİ İŞARETİMİZ VARKEN MANİSALI DOSTLARIMIZIN, MANİSA SULTANİ ÜZÜMÜ ADI ALTINDA YENİ BİR COĞRAFİ TESCİL BAŞVURUSUNA GİRİŞMİŞ OLMALARINI GERÇEKTEN ÜZÜNTÜYLE KARŞILADIK. YIKMAK KOLAY, YAPMAK ZORDUR.

İSTİKLAL ŞAİRİMİZ MEHMET AKİF NE GÜZEL DİLE GETİRMİŞ:

"YIKMAK İNSANLARA YAPMAK GİBİ KIYMET Mİ VERİR,

ONU EN ÇOLPA HERİFLER DE EMİN OL BECERİR.

SADE SEN GÖSTERİVER 'İŞTE BUDUR KUBBE' DİYE,

İKİ IRGATLA İNER ŞİMDİ SÜLEYMANİYE.

AMA GEL KALDIRALIM DENDİ Mİ HEYHAT O ZAMAN,

BİR SÜLEYMAN DAHA LAZIM YENİDEN BİR DE SİNAN.

 

BU VESİLEYLE MANİSALI DOSTLARIMIZI, DÜNYAYA MAL OLMUŞ EGE SULTANİ ÜZÜMÜNE OMUZ VERMEYE DAVET EDİYORUM. EGE, HEPİMİZİN ORTAK DEĞERİ. “KÜÇÜK OLSUN BENİM OLSUN” ANLAYIŞI İLE ZAMANIN ÖTESİNE GEÇMEMİZ MÜMKÜN DEĞİL. BİRBİRİMİZLE DİDİŞMEK YERİNE KURU ÜZÜMDE GİDEREK BÜYÜYEN İRAN’LA, ÇİN’LE, HİNDİSTAN’LA, ÖZBEKİSTAN’LA BİRLİKTE MÜCADELE EDELİM. İHRAÇ MİKTARIMIZ YÜZDE 32 ARTTIĞI HALDE İHRAÇ GELİRİMİZİN YERİNDE SAYMASIYLA MÜCADELE EDELİM. UMARIM MANİSALI DOSTLARIMIZ DOĞRU OLMAYAN BU SEVDADAN BİR AN EVVEL VAZGEÇİP ENERJİLERİNİ DAHA DOĞRU HARCAMAYI TERCİH EDERLER.

KIYMETLİ DOSTLAR,

ÖNÜMÜZ KURBAN BAYRAMI. UZUN BİR TATİLİN ARDINDAN YOĞUN BİR SONBAHAR GÜNDEMİ BİZİ BEKLİYOR. EYLÜL MECLİSİMİZ, DÖRT YILLIK GÖREV SÜREMİZİN SON MECLİSİ OLACAK. EKİM AYI BAŞINDA BORSAMIZIN SEÇİMLERİ VAR.  İNŞALLAH BORSAMIZ, İZMİR VE ÜLKEMİZ İÇİN HAYIRLI OLUR. BU VESİLEYLE KURBAN BAYRAMINIZI VE 30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMINIZI BUGÜNDEN TEBRİK EDİYOR, HEPİNİZİ SAYGIYLA SELAMLIYORUM.

E-Commodity Bazaar
İTB Akıllı Tarım Portalı
Toprak ve Çocuk