İzmir Ticaret Borsası

İTB YK Başkanı Sayın Işınsu KESTELLİ'nin Aralık Ayı Meclis Konuşması

Sayın Üyemiz,

Borsamız Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Işınsu KESTELLİ'nin 27 Aralık 2016 Salı günü gerçekleşen İTB Olağan Meclis Toplantısında yaptığı konuşma aşağıda sunulmaktadır.

IŞINSU KESTELLİ

İZMİR TİCARET BORSASI YÖNETİM KURULU BAŞKANI

ARALIK 2016 MECLİS KONUŞMASI

SAYIN BAŞKAN,

DEĞERLİ EMNİYET MÜDÜRÜMÜZ,

MECLİSİMİZİN DEĞERLİ ÜYELERİ,

KIYMETLİ KONUKLAR,

SEVGİLİ MEDYA MENSUPLARI,

HEPİNİZİ ŞAHSIM VE YÖNETİM KURULUMUZ ADINA SAYGIYLA SELAMLIYORUM.

SÖZLERİME BAŞLARKEN, MENFUR SALDIRILARDA HAYATLARINI KAYBEDEN VATANDAŞLARIMIZI... 15 TEMMUZ’DA MEYDANLARDA HAİN DARBE GİRİŞİMİNE KARŞI GÖĞSÜNÜ SİPER EDEN KAHRAMANLARIMIZI... BEŞİKTAŞ’TAN KAYSERİ’YE, GÜNEYDOĞU’DAN FIRAT KALKANI’NA KADAR GENİŞ BİR COĞRAFYADA ÜLKESİ İÇİN ŞEHİT DÜŞEN GÜVENLİK GÖREVLİLERİMİZİ SAYGI, RAHMET VE MİNNETLE ANIYORUM. BUGÜN ÇOK DEĞERLİ İZMİR EMNİYET MÜDÜRÜ’MÜZ SAYIN HÜSEYİN AŞKIN MİSAFİRİMİZ KENDİLERİNE HOŞ GELDİNİZ DİYOR, AYRICA HAYATINI KAYBEDEN EMNİYET MENSUPLARIMIZ ADINA BAŞSAĞLIĞI VE SABIR DİLİYORUM.

KENDİLERİNİ ZİYARETİMİZDE DE BELİRTTİM, GEÇMİŞ DENEYİMLERİNDEN REFERANS İLE İZMİR’E ÇOK YAKIŞAN VE BAŞARILI OLACAĞINA YÜREKTEN İNANDIĞIM BİR MÜDÜRÜMÜZ VAR.

DEĞERLİ MECLİS ÜYELERİ,

2016 YILININ SON GÜNLERİNİ YAŞIYORUZ.

ÜLKE OLARAK HEPİMİZ İÇİN İYİ HATIRLANMAYACAK, ÖZLENMEYECEK BİR YIL OLARAK HAFIZALARIMIZDA YERİNİ ÇOKTAN ALDI BU YIL. YAŞADIKLARIMIZI TEK TEK HATIRLATIP VAKTİ ZİYAN ETMEK İSTEMEM. AMA YAŞADIKLARIMIZIN AN İTİBARİYLE BİZİ GETİRDİĞİ POZİSYONU PAYLAŞMAK İSTERİM.

 • GÜVENLİK SORUNU, OLUŞAN MİLLİ BİLİNCE RAĞMEN GELECEĞİMİZE DAİR ÇOK CİDDİ BİR GÜVEN SORUNU HALİNE GELMEYE BAŞLADI. ÖZELLİKLE GENÇLER ARASINDA BİR YILGINLIK VAR.
 • POTANSİYEL BÜYÜMEMİZİN ÇOK ALTINDAYIZ. BU YILI, HEDEF BÜYÜME OLAN YÜZDE 4 YERİNE YÜZE 2.3 GİBİ BİR BÜYÜMEYLE KAPATACAĞIMIZ ANLAŞILIYOR.
 • İŞLER NE YAZIK Kİ İSTEDİĞİMİZ GİBİ YOLUNDA GİTMİYOR. İŞSİZLİKTEKİ ARTIŞ, KURDAKİ OYNAMA, İHRACATIN PATİNAJI, ÇEK-SENET TAHSİLATINDAKİ BOZULMA, YENİ KURULAN-KAPANAN ŞİRKETLER DENGESİ VE ENFLASYONUN KATILIĞI GİBİ PEK ÇOK GÖSTERGEDE BUNU GÖRMEK, İZLEMEK MÜMKÜN.
 • ALINAN ÖNLEMLER VE AÇIKLANAN PAKETLER, ANCAK İŞLERİN DAHA DA KÖTÜLEŞMESİNİ GECİKTİRİYOR.
 • EKONOMİDE İHTİYAÇ DUYDUĞUMUZ RADİKAL DÖNÜŞÜMÜ SAĞLAYACAK REFORMLAR (EĞİTİM, ADALET, SANAYİ 4.0, TARIM 2.0 DÖNÜŞÜMLERİ VS.) HENÜZ GÜNDEMİN UZAĞINDA.
 • AVRUPA BİRLİĞİ İLE BİRLİĞİN İKİRCİKLİ TAVRI YÜZÜNDEN GERİLEN İLİŞKİLER ZARAR VERİYOR.
 • SİYASETİN SADECE BAŞKANLIK SİSTEMİNE ODAKLI UZAYAN GÜNDEMİ HIZLI ÇÖZÜM ÜRETME KAPASİTESİNE DAİR ENDİŞELER YARATIYOR.
 • OHAL’İ HAYATIMIZIN İÇİNDE HİSSETMESEK DE, UZAMASI BAŞKA BİR ENDİŞE KAYNAĞI.
 • FED’İN BEKLENEN FAİZ ARTIRIMLARI, ÜLKEMİZİN DE İÇİNDE BULUNDUĞU GELİŞMEKTE OLAN ÜLKELER İÇİN BEKLENEN RİSKİ REALİZE ETTİ.
 • BÜTÜN BU ŞARTLARDA TÜİK’İN REVİZE ETTİĞİ İSTATİSTİKLERDE BÜYÜME ORANLARININ YÜKSEKLİĞİ, “KEDİ BUYSA CİĞER NEREDE” DEDİRTİYOR.

DEĞERLİ DOSTLAR,

KÖTÜMSERLİK POMPALAMANIN BENİM KARAKTERİME TERS OLDUĞUNU, AMACIMIN ASLA BU OLMADIĞINI HEPİNİZ BİLİYORSUNUZ. YILIN BU SON GÜNLERİNDE GERÇEKÇİ BİR DURUM TESPİTİ YAPIP BEKLENTİLERİ AKTARMA GAYRETİ, OLSA OLSA MEMLEKET SEVGİSİYLE İZAH EDİLİR. EVET, 2017 YILINA, 2016’DA YAŞADIĞIMIZ BÜTÜN BU RİSKLERİ TAŞIYARAK GİRİYORUZ. EN KÖTÜSÜ GERİDE KALDI MI ÇOK EMİN DEĞİLİM.

2017, DIŞ POLİTİKADAN KÜRESEL EKONOMİYE, İÇ SİYASETTEN GÜVENLİK MESELELERİNE KADAR GERÇEKTEN RİSKLERLE DOLU BİR YIL. TESELLİMİZ ŞU Kİ BAŞBAKANIMIZ ÇOK İYİ NİYETLİ ÇALIŞIYOR. KEZA CUMHURBAŞKANIMIZIN DURUŞU SAĞLAM. VE TÜRK ÖZEL SEKTÖRÜ GERÇEKTEN PEK ÇOK KEZ TEST EDİLEN BİR GÜCE SAHİP. AMA ÜLKENİN CİDDİ BİR SENKRONİZASYON SORUNU VAR.

BÜYÜK KIRILMA ANLARI DIŞINDA GÜNLÜK HAYATTA AYRI TELDEN ÇALAN DEVASA BİR ORKESTRA GİBİYİZ.

TÜRKİYE’NİN BÜTÜN DİNAMİKLERİNİ AYNI HEDEFE KONSANTRE EDEBİLECEK BİR İKLİM YARATMASI ŞART.

BUNUN İÇİN BAZI ÖNERİLERİMİZİ SIRALAMAK İSTERİM;

 • OHAL BİR KEZ DAHA UZAMAMALI.
 • SİSTEM DEĞİŞİKLİĞİ TARTIŞMASINI BİR AN ÖNCE MAKSİMUM KONSENSÜSLE SONUÇLANDIRMALIYIZ.
 • İLİŞKİLERİMİZİN SÜRDÜRÜLEMEZ HALE GELDİĞİ AVRUPA BİRLİĞİ İLE YENİ BİR BAŞLANGIÇ İÇİN MASAYA OTURMAMIZ ŞART.
 • HÜKÜMETE, HERKESİN İZLEYEBİLECEĞİ-ÖLÇEBİLECEĞİ BİR YAPILACAKLAR LİSTESİ AÇIKLAMASINI TAVSİYE EDİYORUZ. BU HEM GÜVEN VERİR, HEM ŞEFFAFLIK SAĞLAR.
 • GÜÇLÜ BİR ÜLKE OLMA YOLUNUN GÜÇLÜ BİR EKONOMİDEN GEÇTİĞİ ORTADA. REFORMLAR MUTLAKA HIZLANDIRILMALI. TARIMDAN SANAYİYE, GERÇEK BİR AR-GE SEFERBERLİĞİ BAŞLATMALIYIZ. GEREKİRSE SAVUNMA HARCAMALARINI KISIP YENİLİKÇİ YATIRIMLARA KAYNAK AYIRMALIYIZ.
 • İSTANBUL MERKEZLİ BÜYÜMEYİ DİĞER KENTLERE YAYMAK İÇİN ADIMLAR ATILMALI. ÖRNEĞİN STRATEJİK YATIRIMLAR İÇİN TEŞVİKLERİ, BELİRLENEN İLLERE GÖRE KADEMELENDİRİP YAYMALIYIZ.

SAYIN BAŞKAN,

DEĞERLİ MECLİS ÜYELERİMİZ,

2016 YILI ÜÇÜNCÜ ÇEYREK BÜYÜME VERİLERİ TÜİK TARAFINDAN GEÇTİĞİMİZ GÜNLERDE AÇIKLANDI. BUNA GÖRE, 15 TEMMUZ HAİN DARBE GİRİŞİMİNİN DE YAŞANDIĞI ÜÇÜNCÜ ÇEYREKTE EKONOMİ YÜZDE 1.8 KÜÇÜLDÜ.

TARIM SEKTÖRÜ İSE EKONOMİNİN GENELİNE GÖRE ÇOK DAHA DRAMATİK BİR DÜŞÜŞ YAŞADI. SEKTÖR ÜÇÜNCÜ ÇEYREKTE YÜZDE 7.7 ORANINDA KÜÇÜLDÜ. HÜKÜMETİMİZİN AÇIKLADIĞI MİLLİ TARIM POLİTİKASININ, İYİ BİR UYGULAMA İLE TARIM VE HAYVANCILIKTAKİ KAN KAYBINI TERSİNE ÇEVİRECEĞİNE İNANIYORUZ.

SAYIN BAŞKAN VE DEĞERLİ ÜYELER,

GERÇEKÇİ BİR YAKLAŞIM İLE EKONOMİK HAYATIN, RAKAMLARIN BİZE SÖYLEDİĞİNDEN DAHA MENFİ OLDUĞUNU İFADE EDEBİLİRİZ. BÖYLE BİR ORTAMDA PİYASADA NAKİT AKIŞININ SAĞLANMASI HAYATİ ÖNEM TAŞIYOR. NİTEKİM KOBİ’LERE YÖNELİK OLARAK KOSGEB TARAFINDAN SAĞLANAN SIFIR FAİZLİ İŞLETME KREDİSİNE ÇOK YOĞUN BİR BAŞVURU OLDU.

TOBB TARAFINDAN BAŞLATILAN “NEFES KREDİSİ” UYGULAMASI DA FİRMALARIMIZA PİYASA FAİZİNDEN ÇOK DAHA DÜŞÜK MALİYET İLE KREDİ TEMİN ETME İMKANI SAĞLADI. BORSAMIZ DA BU PROJEYE DESTEK VEREREK ÜYELERİMİZE 20 MİLYON LİRALIK BİR KREDİ LİMİTİNİN AÇILMASINA ÖNAYAK OLDU. BORSAMIZ ÜYELERİ, YILLIK YÜZDE 9,90 FAİZ ORANI İLE MAKSİMUM 100 BİN TL OLMAK ÜZERE KREDİ KULLANABİLECEKLER. UMUYORUM BU SIKINTILI GÜNLERİN AŞILMASINDA SAĞLANAN BU İMKANLAR BORSA ÜYELERİMİZ İÇİN BİR NEFES OLUR…

SİZLERDEN, SİSTEMİN SAĞLIĞINI KONTROL İÇİN, UYGULAMADA KARŞILAŞABİLECEĞİNİZ SORUNLARI ANINDA BİLDİRMENİZİ RİCA EDİYORUM. BU VESİLEYLE, BORSAMIZIN ÜYELERİYLE VE PAYDAŞLARIYLA NİTELİKLİ İLETİŞİMİNİ ARTIRMAK ÜZERE PLANLADIĞIMIZ İTB TV’NİN WEB ÜZERİNDEN YAYINA GEÇTİĞİNİ DUYURMAK İSTERİM. SİZLERDEN, SİTEMİZİN DAHA VERİMLİ OLMASI İÇİN ÖNERİLERİNİZİ BEKLİYORUZ.

KIYMETLİ DOSTLAR,

GÜNDEMLE İLGİLİ BÜTÜN BU GELİŞMELERİ SIRALADIKTAN SONRA ŞUNU SÖYLEMEK İSTİYORUM: “GELECEK İÇİN KARAMSAR MIYIM?.. ASLA”

BEN BU ÜLKENİN POTANSİYELİNE, ÇALIŞKAN İNSANINA, DEĞERLERİNE VE AYDINLIK GELECEĞİNE YÜREKTEN İNANIYORUM.

YAŞADIKLARIMIZDAN ÖĞRENDİKLERİMİZİ BU ZOR COĞRAFYADA KILAVUZ YAPIP EN DOĞRU YOLU BULACAĞIMIZA HİÇ ŞÜPHEM YOK. ZORLUKLAR BİZİ GELECEKTE DE TEST EDECEK, BU KESİN. AMA YARINLARIMIZIN BUGÜNLERDEN DAHA İYİ OLACAĞINA YÜREKTEN İNANIYORUM. BU VESİLEYLE YENİ YILINIZI BUGÜNDEN TEBRİK EDİYOR, 2017’NİN ÜLKEMİZE HUZUR VE İYİLİK GETİRMESİNİ DİLİYOR, HEPİNİZİ SAYGIYLA SELAMLIYORUM.  

E-Commodity Bazaar
İTB Akıllı Tarım Portalı
Toprak ve Çocuk