İzmir Ticaret Borsası
BORSA GÜNDEMİNDE BUGÜN
4 Nisan 2024

Türkiye–Birleşik Krallık (BK) STA Güncelleme Süreci / Vize, Çalışma İzni, Oturma İzni Süreçleri İstişare Toplantısı / Tarih Değişikliği Hk.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nden alınan yazıda (TOBB), Ticaret Bakanlığı'nın yazısına atfen; Türkiye–Birleşik Krallık (BK) STA Güncelleme Süreci / Vize, Çalışma İzni, Oturma İzni Süreçleri İstişare Toplantısı'nın 4 Nisan 2024 Perşembe günü 14:30'da yapılacağının iletildiği ifade edilerek, söz konusu toplantının 5 Nisan 2024 Cuma günü saat 10:00'a ertelendiği bildirilmektedir.

Detaylı bilgi için tıklayınız.

Suudi Arabistan Hk.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nden alınan yazıda (TOBB), Dışişleri Bakanlığı'nın yazısına atfen; Suudi Arabistan'a yetkinlikleri, yetenekleri ve yatırımları çekmek ve bunları kalıcı hale getirmek amacıyla Yetenek, İş Girişimcisi, Yatırımcı, Gayrimenkul Sahibi, Olağanüstü Uygunluk amaçlı ayrıcalıklı ikamet izni uygulamalarının başlatıldığı ve ayrıca süresiz ve yenilenebilir ikamet izni uygulamalarının da devam ettiği bildirilmektedir.

Detaylı bilgi için tıklayınız.

Atık Çerçeve Direktifi

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nden alınan yazıda (TOBB), Ticaret Bakanlığı'nın yazısına atfen; Atık Çerçeve Direktifinin Avrupa Parlamentosu tarafından kabul edildiği bildirilmektedir.

Detaylı bilgi için tıklayınız.

TOBB MEYBEM A.Ş. Akreditasyon

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nden alınan yazıda (TOBB), TOBB MEYBEM A.Ş yazısına atfen; MEYBEM'in ulusal yeterliliklere göre mesleki yeterlilik belgesi vermek üzere yetkilendirildiği ve bu yetkilendirme kapsamında sınav ve belgelendirme faaliyetlerine devam ettiği ifade edilmektedir.

Detaylı bilgi için tıklayınız.

Rusya'da Yerleşik Olmayanların Rusya Bankalarında Hesap Açma İşlemleri Hakkında

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nden alınan yazıda (TOBB), Moskova Ticaret Müşavirliği'nin yazısına atfen; Rusya Federasyonu (RF)'nda yerleşik olmayanların, 10.12.2003 tarih ve 173-FZ sayılı Federal Kanunun 13. maddesi uyarınca, RF Merkez Bankası'nın 30.05.2014 tarih ve 153-I sayılı Talimatnamesinde düzenlenen usul ve esaslar çerçevesinde, yetkili bankalarda Ruble ve/veya yabancı para cinsinden hesap açmaları ve söz konusu hesaplardan uluslararası para transferi gerçekleştirmelerinin mümkün olduğu ifade edilmektedir.

Detaylı bilgi için tıklayınız.

E-Ticarette Uzmanlık Eğitimi

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nden alınan yazıda (TOBB); Birlikleri koordinasyonunda; başta Amazon Türkiye, Trendyol ve Yemeksepeti olmak üzere, Askon Design Center, Hipotenüs, Ideasoft, Ticimax ve TOBB ETÜ Sürekli Eğitim Merkezi (SEM) iş birliği ve katkılarıyla 25 Nisan 2024 tarihinde E-Ticarette Uzmanlık Eğitimi 4. etabın başlatılacağı iletilmektedir.

Detaylı bilgi için tıklayınız.

Belarus-Litvanya Sınır Geçişleri Hakkında Karar

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nden alınan yazıda (TOBB), Ticaret Bakanlığı'nın yazısına atfen; Litvanya'nın 1 Mart 2024 tarihinde itibaren Belarus ile arasındaki Kotlovka-Lavoriski ve Privalka-Raigardas sınır geçiş noktalarını kapatmasından kaynaklı Belarus'un bazı ürün gruplarını Litvanya'dan ithalatına yasak getirdiği belirtilmektedir.

Detaylı bilgi için tıklayınız.

Export Akademi

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nden alınan yazıda (TOBB), Ticaret Bakanlığ'nın yazısına atfen; Bakanlık tarafından ihracat potansiyeli taşıyan kadın ve genç girişimcilerin bilgi, deneyim ve yeni iş bağlantıları kurma ihtiyaçlarının giderilmesine destek olmak amacıyla projeler yürütülmekte olduğu, UPS firması iş birliği ile hayata geçirilen Export Akademi-Kadın ve Genç Girişimci İhracatçı Yetiştirme Programı'nın bahse konu çalışmaları arasında yer aldığı, Export Akademi kapsamında da girişimcilere yönelik fiziki ve online olmak üzere 31 etkinlik düzenlendiği ve bu etkinliklere 6 bini aşkın girişimci tarafından katılım sağlandığı belirtilmektedir.

Detaylı bilgi için tıklayınız.

55. Uluslararası Cezayir Fuarı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nden alınan yazıda (TOBB), Ticaret Bakanlığı'nın yazısına atfen; Cezayir'in başkentinde 24-29 Haziran 2024 tarihlerinde düzenlenecek 55. Uluslararası Cezayir Fuarı'na (FIA) Meridyen Uluslararası Fuarcılık San. ve Tic. Ldt. Şti. tarafından bir yurt dışı fuar milli katılım organizasyonu düzenleneceği bildirilmekte olup söz konusu fuarda ülkemizin Onur Konuğu Ülke olarak temsil edilmesinin de Ticaret Bakanlığınca uygun görüldüğü belirtilmektedir.

Detaylı bilgi için tıklayınız.

Serbest Pirinç Satışı - TMO

T.C. Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdürlüğü Ticaret Dairesi Başkanlığı'ndan alınan yazıda; Kuruluşları stoklarında bulunan Groski çeşidi pirincin peşin bedel mukabili kişi ve kuruluş ayrımı yapılmaksızın serbest olarak 19.000 TL/Ton fiyatla toptan satışa açıldığı iletilmektedir.

Detaylı bilgi için tıklayınız.

Türkiye - Kazakistan İş Forumu

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nden alınan yazıda (TOBB); Türkiye-Kazakistan Hükümetlerarası Karma Ekonomik Komisyonu (KEK) 13. Dönem Toplantısı münasebetiyle 25 Nisan 2024 Perşembe günü öğleden önce Birlikleri (TOBB) ve DEİK iş birliğinde Ankara'da Türkiye-Kazakistan İş Forumu düzenleneceği iletilmektedir.

Detaylı bilgi için tıklayınız.

Panama/AB Yüksek Riskli Ülkeler Listesinden Çıkışı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nden alınan yazıda (TOBB), Dışişleri Bakanlığı'nın bir yazısına ve Panama'nın Ankara Büyükelçiliğince iletilen bir notaya atıfla; zamanında Avrupa Birliği Komisyonu'nun terörizmin finansmanı ve suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerinin aklanması bağlamında yüksek riskli ülkeler listesinde bulunan Panama'nın kaydettiği gelişme sayesinde söz konusu listeden çıkarıldığı belirtilmektedir.

Anılan ülkenin ayrıca 2023'ün Ekim ayında Mali Eylem Görev Gücü Artırılmış İzlemeye Tabi Ülkeler Listesi'nden de çıkarıldığı ifade edilmektedir.

Detaylı bilgi için tıklayınız.

İzmir Ticaret Borsası
İzmir Ticaret Borsası
4 Element ve İnsan
İzmir Tarım Teknoloji Merkezi
/izmirticaretborsasi+90 (232) 425 13 70
FbTwIgLi