19.11.2017
09:28
EN

6 Kasım 10 Kasım 2017 Çekirdeksiz Kuru Üzüm Piyasası Yorumu

Çekirdeksiz kuru üzümde inişli çıkışlı seansların arkasından piyasada taşlar yerine oturmaya başladı. St 8 No üzümler 4,10-4,15 TL, St 9 No üzümler de 4,25 TL seviyelerinde alıcı buluyor.

Doalr fiyatlarında ciddi oynamalar oluyor. Ancak gelinen seviyeler üzüm fiyatlarının geri çekilmeyeceği tezini güçlendiriyor. Türk üzümü dünya piyasalarında çok önemli bir yere sahip. Gerek fiyatları gerekse rekoltesi ile dünya üzüm piyasalarını domine ediyor. Ancak kalite yönünden her yıl sıkıntılar yaşıyoruz. Çekirdeksiz kuru üzüm hep fiyatı ile konuşuluyor. Tabiki fiyat son derece önemli ancak üzümümüzün her yönü ile değerini arttıracak duruma gelirsek mutlaka fiyatı da yükselecektir. Bu sezonun en ilginç ve süpriz tipi bandırmasız kurutulan naturel tabir ettiğimiz üzümler yani Amerikan tarzı üzümler. Amerikadaki gelişmelere odaklı olarak ciddi fiyatlara ulaştı. Bu tip üzümler 5,80-5,90 TL seviyelerinde işlem görüyor. Bu fiyatlar bile piyasamızda ciddi bir mesaj olarak algılanmalıdır.

Haftalık toplam işlem hacmimiz 1.590 ton, TL bazlı kapanış endeksimiz 2504 olarak gerçekleşmiştir.

Mehmet ESMER– İTB MECLİS ÜYESİ

 

Geri dön

 

Bu bültende yer alan bilgiler ve yorumlar, yorum sahibine ait olup İzmir Ticaret Borsası'nın görüşlerini yansıtmamaktadır. Bu yorumlarda yer alan bilgi, veri ve yorumları kullanan kişi ve/veya kurumların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı tüm maddi ve/veya manevi zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan, velhasıl her ne surette olursa olsun kullanımı olumsuz etkileyecek her türlü sonuçtan dolayı yorum sahibi, İzmir Ticaret Borsası ve her ne nam altında olursa olsun her ne akitle bağlı olursa olsun her türlü çalışanı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Bu yorumlar, yalnızca bilgilendirme amacı ile hazırlanmıştır. İşbu bilgiler, hiçbir surette gönderenleri ilzam etmez ve/veya sorumlu kılmaz. Kullanan ancak kendi bilgi, insiyatif ve değerlendirmesi ile hareket edecektir. Söz konusu yorumlardan, İzmir Ticaret Borsası'nın izni olmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle alıntı yapılamaz.