17.03.2018
21:15
EN

05 Mart - 09 Mart 2018 Çekirdeksiz Kuru Üzüm Piyasası Yorumu

Çekirdeksiz kuru üzüm piyasasında önemli bir değişiklik yok. St. 8 No ve St. 9 No üzüm talebi hafta boyunca ciddi bir şekilde azalırken yaklaşan Ramazan ayı dolayısı ile iç piyasada talep canlandı ve St. 10 No üzümler alıcı buluyor. St. 10 No üzümlerde fiyat aralığı oldukça geniş. 5,50 TL- den 6,00 TL ye kadar işlemler oldu ancak bu talebin genele yayılması zor gibi gözüküyor.

Oldukça sıcak bir kış yaşadık önümüzde tabiatın canlanacağı doğuşların başlayacağı bahar ayları var. Bu dönemi zararsız bir şekilde atlatırsak ki en büyük temennimiz budur. Yeni sezonun hesaplarının yapılacağı dönemlere gireceğiz. Son dönemlerde yaşanan küresel ısınmanın tarım ürünlerine etkilerini bilmiyoruz. Ayrıca Avrupa Birliği’nin ilaç kalıntıları konusunda hassasiyeti her geçen gün daha fazla artıyor, üreticilerimizin de bu konuda artık her zamandan daha fazla özenli davranmaları gerekiyor. Çekirdeksiz kuru üzüm fiyatlarında ciddi gelişmeler yaşandı. Üzümün fiyatlarının yanında artık değerini de yükseltme zamanı geldi. Avrupa Birliği’nin istediği değerlerde üzüm üretirsek mutlaka karşılığını alırız. St. 8 No üzümler 5,10 – 5,20 TL, St. 9 No üzümler 5,25 – 5,30 TL seviyelerinde, bu fiyatlarda ciddi değişiklikler beklemiyoruz.

Haftalık toplam işlem hacmi 345 ton, kapanış endeksimiz de 3181 olarak gerçekleşmiştir. 

Mehmet ESMER– İTB MECLİS ÜYESİ

 

Geri dön

 

Bu bültende yer alan bilgiler ve yorumlar, yorum sahibine ait olup İzmir Ticaret Borsası'nın görüşlerini yansıtmamaktadır. Bu yorumlarda yer alan bilgi, veri ve yorumları kullanan kişi ve/veya kurumların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı tüm maddi ve/veya manevi zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan, velhasıl her ne surette olursa olsun kullanımı olumsuz etkileyecek her türlü sonuçtan dolayı yorum sahibi, İzmir Ticaret Borsası ve her ne nam altında olursa olsun her ne akitle bağlı olursa olsun her türlü çalışanı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Bu yorumlar, yalnızca bilgilendirme amacı ile hazırlanmıştır. İşbu bilgiler, hiçbir surette gönderenleri ilzam etmez ve/veya sorumlu kılmaz. Kullanan ancak kendi bilgi, insiyatif ve değerlendirmesi ile hareket edecektir. Söz konusu yorumlardan, İzmir Ticaret Borsası'nın izni olmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle alıntı yapılamaz.