20.01.2018
12:05
EN

08-12 Ocak 2018 Çekirdeksiz Kuru Üzüm Piyasası Yorumu

Çekirdeksiz kuru üzüm piyasası istekli, hareketli ve üzüm fiyatlarındaki yükseliş devam ediyor. Kısa sürede çekirdeksiz kuru üzümde ciddi bir yükseliş yaşandığı için depolardaki üzümler piyasaya çıktı. Kar realizasyonu yaşandı. Bu yüzden hafta boyunca işlem hacimleri yüksek seanslar yaşadık. St.8 No üzümler 5,20 - 5,25 TL, St.9 No üzümler 5,30 - 5,35 TL, St.10 No üzümler 5,50 - 5,60 TL seviyelerine kadar geldi. Şimdi akıllardaki tek soru bu yükselişin devam edip etmeyeceğini ve devam ederse nereye kadar çıkacağı.

Piyasanın soluklanması ve bu seviyelerde bir süre işlem görmesinin piyasa istikrarı açısından doğru olacağını düşünüyoruz. Hedef çıtası iyice yükseldi ancak unutulmaması gereken çekirdeksiz kuru üzüm emtiasının bir ihracat ürünü olduğu eğer bu fiyatların karşılığı ihracatta yok ise sıkıntı yaşanabilir. Ancak her şeye rağmen çekirdeksiz kuru üzüm son dönemde yapmış olduğu büyük hamle gelecek için hepimizi umutlandırdı, yeterki bu yükselişlerin yarattığı karlılık sektör içinde paylaşılsın bu rakamlar üreticimizden, ihracatımıza kadar sektör içinde kalsın. Aksi taktirde yurt dışındaki alıcıyı mutlu etmekten öteye gidemez. 

Haftalık toplam işlem hacmimiz 1645 ton, TL bazlı kapanış endeksimiz de 3150 olarak gerçekleşmiştir. 

Mehmet ESMER– İTB MECLİS ÜYESİ

 

Geri dön

 

Bu bültende yer alan bilgiler ve yorumlar, yorum sahibine ait olup İzmir Ticaret Borsası'nın görüşlerini yansıtmamaktadır. Bu yorumlarda yer alan bilgi, veri ve yorumları kullanan kişi ve/veya kurumların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı tüm maddi ve/veya manevi zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan, velhasıl her ne surette olursa olsun kullanımı olumsuz etkileyecek her türlü sonuçtan dolayı yorum sahibi, İzmir Ticaret Borsası ve her ne nam altında olursa olsun her ne akitle bağlı olursa olsun her türlü çalışanı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Bu yorumlar, yalnızca bilgilendirme amacı ile hazırlanmıştır. İşbu bilgiler, hiçbir surette gönderenleri ilzam etmez ve/veya sorumlu kılmaz. Kullanan ancak kendi bilgi, insiyatif ve değerlendirmesi ile hareket edecektir. Söz konusu yorumlardan, İzmir Ticaret Borsası'nın izni olmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle alıntı yapılamaz.