18.06.2018
20:14
EN

04 Haziran - 07 Haziran 2018 Pamuk Piyasası Yorumu

HAFTA SONU FİYAT TESPİTİ

KALİTE RENK

EN AZ  TL/KG.

EN ÇOK TL/KG.

 

31

 

   

      41

       

51

     

32

     9,10   

43

     

HAFTALIK TOPLAM İŞLEM

(ton) 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pamuk Piyasamızda 05 Haziran 2018 günü Kayda Giren 150 Ton pamuk işlem olmuştu.

Hafta boyunca tescilden geçen miktar 1.691 Ton dur.

Geçtiğimiz hafta Ege bölgesinden bir çırçır fabrikası borsamıza kaydı olmamasına ve yaptığı alışverişi burada yazdırmaması na rağmen şikayette bulunmuş, gerekçesi de fiyat tespit komitesi tarafından ismen tabiri ile belirlenen pamuk fiyatı tespitinin uygulanmasının bakanlık tarafından sona erdirilmesi ile bu uygulamayı borsanız adına devam ettirmeyi amaçlamış bu durumu kendine vazife edinmiş bazı pamuk ajanlarının üreticiye borsa seans salonunda konuşula ancak anlaşma olmayarak sonuçlanmamış alışverişleri  sanki fiyatlamaya esas teşkil edecek anlamda yorum katarak yönlendirmeleri sonucu çırçır işletmeleri bu tür eksik bilgileri alan ve çırçırda emanet pamuğu olan üretici ile çırçırcı yı  karşı karşıya getirmekte bunun sonucunda da istenmeyen ve hoş olmayan olaylar meydana gelmektedir.

Çırçırcının yazılı şikayeti var benim anlam veremediğim çırçırcı neden üreticilerle konuşan meslektaşlarımı zan altında bırakıyor ve yanlış bilgi verdiğini söylüyor. Tahminime göre çoğu zaman tahtaya fiyat yazılmadığından dolayı çırçırcı istediği fiyattan pamuk kesmediğinden burada konuşulan fiyatları üreticiye gerçeğini söylenmesinden rahatsız oluyor.  

Kimse unutmasın üretici pamuk üretmedik ten sonra çırçır fabrikaları ne işe yarayacak.

Geçtiğimiz hafta boyunca oldukça hareket günler yaşandı.Dolar ve yurt dışı piyasalarındaki hareket bizim piyasalara da etkisi oluyor. Tabi ki yurt dışı fiyatı bu kadar yüksekken neden bizim burada fiyatlar yükselmiyor yükselir yükselmesine ama en önemli faktör bizim özellikle ege pamuğunda bazı bölgelerdeki çepel oldukça problem olmaya başladı önümüzdeki yıl bu çepel problemini halledilmez ise çok sıkıntılar yaşanır diye düşünüyorum.

Önümüzdeki yıl pamuk rekoltesi  daha fazla olacak gibi gözüküyor.Buda alıcılar için daha dikkatli alım yapacaklarını düşünüyorum. Gerçi şimdiden bir şey söylemek için erken ama biz hatırlatalım dedik.

Piyasalar yurt dışı ve doların gidişatına göre fiyatların yukarı ya gidecek gibi gözüküyor.

Bayramdan sonra neyin ne olacağını göreceğiz.

Şimdiden her kesin bayramını kutluyorum.

Hayırlı Bayramlar.

Saygılarımla

İ.T.B Pamuk Simsarı

Mustafa REİS

 


                                                                                  

 

 

Geri dön

 

Bu bültende yer alan bilgiler ve yorumlar, yorum sahibine ait olup İzmir Ticaret Borsası'nın görüşlerini yansıtmamaktadır. Bu yorumlarda yer alan bilgi, veri ve yorumları kullanan kişi ve/veya kurumların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı tüm maddi ve/veya manevi zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan, velhasıl her ne surette olursa olsun kullanımı olumsuz etkileyecek her türlü sonuçtan dolayı yorum sahibi, İzmir Ticaret Borsası ve her ne nam altında olursa olsun her ne akitle bağlı olursa olsun her türlü çalışanı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Bu yorumlar, yalnızca bilgilendirme amacı ile hazırlanmıştır. İşbu bilgiler, hiçbir surette gönderenleri ilzam etmez ve/veya sorumlu kılmaz. Kullanan ancak kendi bilgi, insiyatif ve değerlendirmesi ile hareket edecektir. Söz konusu yorumlardan, İzmir Ticaret Borsası'nın izni olmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle alıntı yapılamaz.