20.01.2018
12:05
EN

08-12 Ocak 2018 Pamuk Piyasası Yorumu

HAFTA SONU FİYAT TESPİTİ

KALİTE RENK

EN AZ  TL/KG.

EN ÇOK TL/KG.

 

31

7,65

7,70  

      41

    7,60 0      

51

7,20 7,40  

42

    7,20 7,40  

43

6,60 6,70  

HAFTALIK TOPLAM İŞLEM

(150 ton) 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

12 Ocak 2018 Haftanın son işlem günü fiyat tespit kurulu dünya fiyatlarındaki ani yükselişler sebebiyle alıcı ve satıcı beklemeyi tercih etmişlerdir. Fiyat tespiti yapılmamasına karar verilmiştir.

Geçtiğimiz hafta pamuk piyasasında kayda giren 150 ton işlem oldu.

Buna rağmen, bir haftada tescilden geçen mahlıç pamuk miktarı 2,180  ton oldu.

Geçtiğimiz hafta, sezondan bu yana en hareketli haftayı yaşadık. Satıcılar genel olarak hep fiyatların yükselmesini bekliyorlardı bunda da yanılmadılar. Bu hafta  Amerika Tarım Bakanlığının yapacağı açıklamalardan dolayı pamuk kontratlarına çok güçlü alıcı geldi, alıcının da gelmesinden dolayı libre bir gecede 80 lere 85 lere kadar dayandı Amerika Tarım Bakanlığının yaptığı açıklama da bir önceki ayın aynısı, sadece 200.000 balya tüketim artmış.

Piyasalarda bu açıklamadan sonra gelen kar satışları ile libre tekrar 80 lere geldi sonra tekrar toparlamasıyla en son 81,68 oldu. Amerika Tarım Bakanlığı istediği gibi oynayabiliyor, ipler onların elinde. Bu ay böyle açıkladı, ama önümüzdeki ay raporu tamamen değiştirebilirler.

Görünen o ki pamuk fiyatlarının önümüzdeki günlerde biraz daha yükselmesini bekliyoruz.

Tüm pamuk üreticileri için yeni yılın hayırlı ve uğurlu bol kazançlı bir yıl yıl olmasını diliyoruz.

Saygılarımla

BORSA SİMSARI MUSTAFA REİS

 

 

 

Geri dön

 

Bu bültende yer alan bilgiler ve yorumlar, yorum sahibine ait olup İzmir Ticaret Borsası'nın görüşlerini yansıtmamaktadır. Bu yorumlarda yer alan bilgi, veri ve yorumları kullanan kişi ve/veya kurumların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı tüm maddi ve/veya manevi zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan, velhasıl her ne surette olursa olsun kullanımı olumsuz etkileyecek her türlü sonuçtan dolayı yorum sahibi, İzmir Ticaret Borsası ve her ne nam altında olursa olsun her ne akitle bağlı olursa olsun her türlü çalışanı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Bu yorumlar, yalnızca bilgilendirme amacı ile hazırlanmıştır. İşbu bilgiler, hiçbir surette gönderenleri ilzam etmez ve/veya sorumlu kılmaz. Kullanan ancak kendi bilgi, insiyatif ve değerlendirmesi ile hareket edecektir. Söz konusu yorumlardan, İzmir Ticaret Borsası'nın izni olmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle alıntı yapılamaz.