27.04.2018
11:37
EN

16 Nisan - 20 Nisan 2018 Pamuk Piyasası Yorumu

HAFTA SONU FİYAT TESPİTİ

KALİTE RENK

EN AZ  TL/KG.

EN ÇOK TL/KG.

 

31

 

8,00  

      41

   7,95     

51

     

32

     7,90  

43

     

HAFTALIK TOPLAM İŞLEM

(370 ton) 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Geçtiğimiz hafta piyasada kayda giren 370 TON 32 ve 41 RENK 7,90 – 8,00 TL. arasında fiyatlarla işlem oldu.

Hafta boyunca tescilden geçen miktar 2.927 Ton dur.

Geçtiğimiz hafta alâkalı günler yaşadık. Fiyatlar taleple orantılı olarak yön buluyor. Zaman zaman dövizdeki gidişat fiyatları etkilese de bu sezon günümüze kadar çok rahat ve istikrarlı piyasa yaşadık diyemeyiz. Fiyatlarda durgun piyasaların direkt etkisi anında hissedilmiyor. Bunun sebebi de malûm bu yıl yaşamakta olduğumuz kalite sorunu. Temiz işlenmiş uygun kaliteli elyafa sahip pamukların tercih edilmesidir.

Böyle bir yılı yaşamak başta üreticimiz olmak üzere sektörün tüm kesimlerinde mağduriyete sebep oluyor. Farklı kalitedeki malların arasında çok önemli fiyat farkları oluşuyor. Örneğin 31 Renk temiz pamuk 8.- TL. ise  51 renk 7,40 - 7,50 TL. 52 renk olursa 7,20 – 7,30 TL. civarında olabiliyor.

Bu kalitede mal kullanamayan iplikçimiz alternatif tedarik bölgeleri arıyor ve genellikle ithal pamuk alıyor. Ülkemiz için çift yönlü kayba sebep oluyoruz.

Çok güzel ve kaliteli pamuk yetiştirdiğimiz ülkemizde kaliteyi bozmaz isek ve ortalama fiyatımızı bu güne göre düşünerek hesaplarsak;  31 ve 41 renk ürettiğimiz yıl için  8,00 ve 7,90 olabilecekken ,

yaşadığımız yılda 7,20 – 8,00 TL ortalaması 7,50 – 7,60 TL. ortalamalara düşebiliyor.

Lütfen bu kayıpları elimizden geldiğince önlemek için kaliteyi birinci planda tutalım.       

                                                                                                                               Saygılarımla,

   Borsa Ajanı İbrahim Öngünşen

                                                                                                                                    


                                                                                  

 

 

Geri dön

 

Bu bültende yer alan bilgiler ve yorumlar, yorum sahibine ait olup İzmir Ticaret Borsası'nın görüşlerini yansıtmamaktadır. Bu yorumlarda yer alan bilgi, veri ve yorumları kullanan kişi ve/veya kurumların uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı tüm maddi ve/veya manevi zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan, velhasıl her ne surette olursa olsun kullanımı olumsuz etkileyecek her türlü sonuçtan dolayı yorum sahibi, İzmir Ticaret Borsası ve her ne nam altında olursa olsun her ne akitle bağlı olursa olsun her türlü çalışanı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Bu yorumlar, yalnızca bilgilendirme amacı ile hazırlanmıştır. İşbu bilgiler, hiçbir surette gönderenleri ilzam etmez ve/veya sorumlu kılmaz. Kullanan ancak kendi bilgi, insiyatif ve değerlendirmesi ile hareket edecektir. Söz konusu yorumlardan, İzmir Ticaret Borsası'nın izni olmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle alıntı yapılamaz.